| PsihoIsMyLife a întrebat:

Am impresia ca cele care imi sunt prietene sau,, imi arata" asta, incearca sa ma traga in jos si chiar ca sunt invidioase. Nu-mi doresc sa le pierd, caci am putini prieteni. Sunt clasa a 10-a si de exemplu, cand iau o nota mare, evita sa-mi vorbeasca sau sunt destul de irascibile cand le intreb ceva. De exemplu, am luat 10 la teza si aproape toti colegii m-au felicitat, numai,, prietenele" mele nu mi-au vorbit toata ziua. Cand vine vorba de scoala, imi zic ca sunt tocilara, desi nu e asa; nu tocesc, ci invat logic.
As vrea sa nu le mai dau atat atentie si sa continui sa imi desfasor activitatile fara sa tin cont de parerea lor.
Voi ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| MissYouToo a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu le mai bagi in seama pentru ca sunt invidioase. Tu nu iti dai seama ca ele nu iti sunt prietene? Daca erau prietenele tale se bucurau alaturi de tine ca ai luat 10 sau nota mare, indiferent de diferente. Nu mai tine cont de parerea lor, pentru ca oricum nu te ajuta cu nimic, ci doar iti fac rau atunci cand iti arata dispretul si nu mai vorbesc cu tine. Ai grija ca prietenele nu iti sunt prietenewinking Bafta!

| Anesiss a răspuns (pentru MissYouToo):

Asa am patit si eu si mi-am dat seama ca nu e prietena mea, cand i-a cineva o nota mai mare decat ea moare de ciuda.Trebuia sa petrecem un weekend impreuna dar ea, pentru a merge la discoteca m-a trimis la o alta colega care imi tine cont.ca atunci cand am fost la ea era buna si acum...M-am simtit ciudat, adica nu am vrut eu sa raman la ea, ci cealalta colega.Nu-mi sunt deloc prietene.

| Katherineeeeee a răspuns:

Este clar ca aceste fete nu au un pic de obraz. am si eu colege din astea cu figuri in calendar.dar deja cand sar calu //e vai si amar de ele. sunt o persoana ce acepta multe dar pana la un punct... poate ar trebui sa faci si tu asta.Lasa-le.nu merita,incerca sa iti faci prieteni adevarati! Cele de acest gen o sa te traga in jos, cum ai spus tu! Si ai grija! Daca nu ai incredere in ele.nu le spune secretele tale, sa-r putea ca de ciuda sa le invarta si sa scoata numai barfe si minciuni pe la spatele tau!winking Price ai pe suflet, Spunele in fata!batting eyelashes sper ca te-am ajutathappy

| dianaelena2011 a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuie sa le mai consideri prietenele tale pentru ca nu sunt. O prietena adevarata te felicita nu este invidioasa. Decat cu asa "prieteni " mai bine fara. Mult noroc. Asta este parerea mea. Tu decizi. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Anesiss a răspuns (pentru dianaelena2011):

Indeparteaza-te de ele, se folosesc de tine.Cauta-ti prieteni in alta parte.Se observa ce ele nu-ti sunt prietene.

| SabsAbina a răspuns:

Draga mea acele persoane pe care tu le numesti "prietene" de fapt nu iti sunt nici macar amice sau colege. un prieten adevarat iti este mereu alaturi si te sprijina si iti ofera ajutor atunci cand ai nevoie si se bukura pentru reusitele tale, nikidecum nu este invidios pe tine! acele specimene pe care tu le numesti prietene nu iti sunt deloc asa. un prieten nu inseamna neaparrat cineva cu care sa-ti petreci timpul sau sa te distrezi, sti proverbul ala ce zice" un prieten la nevoie se cunoaste", pai acele domnisoare tocmai ti-au demonstrat ca nu iti sunt prietene. si cred ca ar trebui sa le dai la o parte sh sa uiti de ele si de toata lumea ce vrea sa te traga in jos. uita de toate amintirile ce va leaga si clipele petrecute impreuna, viata e frumoasa si merita traita. o sa ai destul timp sa-ti faci o gramada de prieteni crede-ma! daca te-am ajutat da-mi funda plz :*

| OrangeTL a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu ele. si sa le lasi sa fie asa cum sunt. Pentru ca ele au de pierdut din asta. Tu fi in continuare asa cum esti :*