| Izzy141 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Cand unghiile mele cresc asa putin la varf se jupesc. Ce pot face ca sa nu mi se mai jupeasca si sa am si eu unghiile frumoase si mari ca celelalte fete? Dau funda + vot!

Răspuns Câştigător
| akaa a răspuns:

Pai... Ai putea sa te dai in fiecare zi cu zeama de lamaie pe unghii... Sa iti tii in fiecare zi unghiile timp de 10 min in apa rece.
Sper ca te-am ajutat happy.

2 răspunsuri:
| Florentina63751 a răspuns:

Jupesc?

| anncutsa a răspuns:

Buna! :*
Ti se exfoliaza unghiile datorita lipsei de minerale si vitamine... asa cum multe dintre noi avem problema asta.
Uite aici cateva modalitati pentru ingijirea unghiilor, sigur te ajuta :
- Evită udarea şi uscarea repetată a unghiilor. De exemplu, poţi să porţi mănuşi de cauciuc atunci când speli vasele sau când faci alte treburi gospodăreşti.

- Atunci când nu ai încotro şi trebuie să bagi mâna în apă, de exemplu când te speli pe mâini, ai grijă să-ţi dai imediat cu o cremă puternic hidratantă. Caută una care intră repede în piele şi ţine-o la îndemână tot timpul. Nu uita să-ţi dai cu cremă pe unghii şi în jurul lor.

- Alege duşul rapid în locul unei băi lungi. Nu numai unghiile au de suferit în urma unei băi lungi şi fierbinti, ci şi pielea care, de asemenea, se usucă.

- Nu-ţi mai folosi unghiile ca unelte. Încearcă să-ţi foloseşti buricele degetelor în loc de unghii, de câte ori e posibil şi caută alte unelte pe care să le foloseşti când ai nevoie de ceva ascuţit. Imaginează-ţi tot timpul că ai unghiile abia date cu lac.

- Nu încerca să-ţi cojeşti oja de pe unghii.

- Nu folosi instrumente din metal pentru a-ţi împinge sau tăia cuticulele. Contactul cu metalul crează mici zgârieturi pe suprafaţa unghiei şi îndepărtează stratul protector de deasupra.

- Când îţi pileşti unghiile, fă mişcări în aceeaşi direcţie. Dacă pilesti înainte şi înapoi se vor exfolia mai repede.

- Oja protejează suprafaţa unghiei, aşa că poţi să-ţi aplici cât mai multe straturi. Pe de altă parte, acetona trebuie folosită cât mai rar pentru că usuca unghia şi o face mai fragilă.

- Dacă unghiile s-au exfoliat deja, repară-le cu un lac incolor sau cu un lac special pentru unghii rupte.

Sursa: Remedii pentru unghii!