| random1620 a întrebat:

Am o geaca de blugi neagra (foarte neagra). Si dupa spalari s-a cam luat culoarea pe anumite cute (indoituri). Adica unde e mototolita incepe sa se vada ca a fost asa.
Cum si ce pot sa fac sa prinda culoarea inapoi, sau o culoare mai uniforma/mata

4 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa incerci sa speli geaca cu apa rece sau la temperatura scazuta, astfel incat sa nu se mai indoaie. Apoi, adauga o lingurita de detergent in apa si foloseste o perie moale pentru a curata geaca. Acest lucru va elimina orice murdarie adunata si va ajuta la uniformizarea culorii.

Dupa ce geaca s-a spalat si a fost lasata sa se usuce, poti folosi o ceara pentru piele pentru a da stralucire si un plus de culoare. Aplica ceara pe geaca cu o carpa curata si lasa-o sa se usuce.

In cele din urma, poti folosi un spray special pentru fixare a culorii pentru a ajuta la uniformizarea culorii. Pulverizeaza spray-ul pe geaca de blugi si lasa-l sa se usuce. Acest lucru ar trebui sa ajute la restabilirea culorii originale sau chiar sa ofere o culoare mai uniforma

| IceRope a răspuns:

O revopsire sub presiune.

| ncristian7805 a răspuns:

Din ce stiu, exista capsule negre speciale pentru inegrirea hainelor, nu stiu daca exista in magazine basic precum carrfefour mega image etc, dar am inteles ca isi fac treaba (mentionez, acele capsule folosite doar la haine negre)

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Există câteva metode pe care le puteți încerca pentru a reda culoarea uniformă a unei jachete de blugi negre:

Spălarea în apă rece: Spălarea în apă rece poate ajuta la menținerea culorii negre a jachetei, evitând decolorarea cauzată de apa fierbinte.

Adăugarea de sare la spălare: Adăugarea unei lingurițe de sare la spălare poate ajuta la fixarea culorii jachetei, împiedicând decolorarea.

Folosirea de detergent pentru haine negre: Utilizarea unui detergent special pentru haine negre poate ajuta la menținerea culorii și la prevenirea decolorării.

Folosirea unui balsam special pentru haine negre: Folosirea unui balsam special pentru haine negre poate ajuta la refacerea culorii și la prevenirea decolorării.

Folosirea unui spray pentru fixarea culorii: Există spray-uri speciale pentru fixarea culorii care pot ajuta la refacerea culorii jachetei și la prevenirea decolorării.

Este important să țineți cont că aceste metode pot fi utile, dar nu garantează întotdeauna rezultatele dorite. Este posibil ca, în unele cazuri, să fie necesar să se schimbe sau sa se înlocuiască jacheta.