| hhhdd a întrebat:

Am o parere foarte proasta despre mine si despre cum arat.Am impresia ca sunt foarte urata, desi mai multe persoane mi-au spus ca nu sunt.Cred ca sunt.Parca nu imi sta bine cu nicio coafura, in orice m-as imbraca arat ca naiba... mi-e si rusine sa merg pe strada, pentru ca am impresia ca cineva o sa rada de mine sau o sa faca misto...nu stiu cum sa nu mai fiu asa de complexata va rog frumos sa ma ajutati.Stiu ca se spune ca mai intai trebuie sa te placi pe tine ca si altii sa te placa dar pur si simplu parca orice fata e mai frumoasa decat mine...straight face

Răspuns Câştigător
| yumeee a răspuns:

@ che, tu practic te-ai dat mare cu frumuseţea ta, n-ai ajutat-o pe elenaa deloc.
Dragă elenaa. Probabil că eşti mai micuţă, deoarece nu cunosc multe fete care, la vârsta de 12-14 ani, nu au avut complexe în genul ăsta. Şi eu am fost una din fetele astea, datorită faptului că am crescut într-un cartier rău famat, şi faptul că eram mai diferită, mai ruşionoasă, m-a făcut o ciudată în ochii tuturor şi am fost luată la mişto. Cu siguranţă tu ai un motiv să te consideri "urâtă" : ori ţi-a spus cineva porcăria asta, ori ţi-a plăcut un băiat iar el nu te-a plăcut, ori ceva în genul ăsta. Trebuie doar să înţelegi că părerea ta e neîntemeiată. Eu, personal, nu cunosc nicio persoană "urâtă", nu folosesc termenul ăsta. Mi se pare imposibil ca cineva să fie "urât". Cu siguranţă eşti drăguţă şi te subapreciezi. Ia uită-te în oglindă, sigur vei observa ceva ce îţi place. Pentru a-ţi mări încrederea în tine, pune în evidenţă acel lucru. Îmbracă-te în haine în care te simţi sigură pe tine, mergi la un salon bun şi tunde-te cumva drăguţ, cumva să te avantajeze. Şi trebuie, întradevăr, să te placi pe tine. Dacă tu te vezi "urâtă", cei din jur nu au cum să te vadă altfel. De câte ori nu ai văzut fete care nu arată excepţional dar sunt atât de sigure pe ele încât cu toţii întorc privirea către ele? Încrederea în sine face totul. Descoperă cine eşti, schimbă ce nu-ţi place, şi învaţă să te iubeşti. After all, vei fi tu tot restul vieţii laughing.

13 răspunsuri:
| alexandra_8659 a răspuns:

Incearca niste schimbari, in ceea ce te priveste referitoare la look, la modul te a te imbraca, la cel de a merge sau chiar la cekl de a gandi. Exista carti pentru astfel de lucruri care te pot ajuta. Si, crede-ma, ca nu vorbesc ca n-am ce face. Uite, eu eram o persoana foarte pesimista. Nu zic ca nu sunt si acum, dar optimismul da din coate ca sa iasa in fata. Comunica mai mult cu cei din jur, nu te inchista. Nimic nu e mai frumos pe lumea asta decat sa iubesti oamenii, pe tine in primul rand. Lupta pentru ceea ce vrei si o sa vezi ca o sa-ti fie bine. Nu renunta, nu renunta, nu renunta! Citeste mesajul meu de cate ori simti nevoia si incearca sa te gandesti la ce ti-am spus aici! Mult succes! Esti o fata puternica si tu stii astahappy :*

| Nicoleta a răspuns:

Majoritatea persoanelor se comfrunta cu aceasta problema.De asemenea, majoritatea se inseala.Nu incerca sa te compari cu altii.
Atunci cand te privesti in oglinda, incearca sa nute uiti la "defectele " tale, ci inceara sa vezi imaginea in ansamblu.Trebuie sa inveti sa te placi, sau sa te aranjezi astfel incat sa te placi.
De multe ori hainele te pot schimba complet. Daca iti alegi niste culori cu care iti sta bine si niste haine care te avantajeaza, cu siguranta iti va placea imaginea ta.
Aceste complexe sunt doar in mintea ta, de aceea iti e teama sa nu rada cineva de tine, de aceea iti este rusine. Daca gandesti altfel, vei vedea ca nimeni nu rad de tine pe strada.Chiar daca sunt persoane are se uita insistent sau ciudat, nu inseamna ca au ceva cu tine. Pur si simplu e o coincidenta, sau au obiceiul de a analiza oameniii.Si eu cand merg pe strada ma uit la ceilalti din jur, dar asta nu inseamna ca rad sau spun ceva despre ei. Pur si simplu ma uit.
Sper ca aceste compleze sa dispara in timp si sa vezi ca esti frumoasa. Daca tu ti-ai format in mintea ta o imagine negativa, nu ai cum sa vezi imaginea reala.Totul porneste de la creier. Daca iti schimbi modul de gandire si ai mai multa incredere in tine, vei vedea ca imaginea despre propria persoana se va schimba radical.

| lays a răspuns:

Auci.eu am 22 de ani.de 2 ani am fata plina de cosuri, sunt foarte slaba(eu ma consider schiloada de-a dreptul), dintii strambi. mi-am tuns frumusetea de par(acum sunt tunsa bob) si totusi am avut niste prieteni super, acum o relatie stabila.ma casatoresc la anul, etc.multi barbati intorc capul dupa mine.reusesc sa atrag priviri si cand nu e cea mai buna zi a mea.ma plac pe mine.sunt amuzanta, draguta energica, si asta se vede in atitudinea mea.mai nou mi-a crescut bretonul si nu vreau sa-l mai tund. habar nu am cum sa-l tin.il prind cu clame ca la gradi, si totusi observ privirile barbatilor si intodeauna exista vreun tip care sa se bage in seama.deci da, daca tu te iubesti te vor iubi si ceilaltihappy

| Zenithf a răspuns:

Aaaa, poza? Nu exista fete urate, toate fetele se impart in doua categorii: frumoase si dragute. Nu-ti face griji din cauza asta, majoritatea fetelor au o parere mai rea despre ele insele decat au baietii (si baietii se vad pe ei mai bine decat sunt in realitatehee hee).
Parerea mea, sa te preocupi de alte lucruri mai mult, atunci problema cu look-ul tau o sa te deranjeze mai putin. thinking

| Meryem027 a răspuns:

Elena, fiecare om este frumos in felul lui. Urat/a nu ai cum sa fii. Da, e adevarat ca unii au calitatile mai bine puse in valoare si ca unii au defecte, dar nimeni nu e perfect. Daca cei din jur iti spun ca nu esti urata, inseamna ca nu esti. Sa nu crezi ca-ti spun doar din mila, sau ca sa te incurajeze pentru ca de obicei, ei nu stiu ce-i aia "incurajare". Sunt rautaciosi si nu vad de ce ti-ar spune ca esti frumoasa, cand esti urata. Pur si simplu, ar rade de tine. Ti se pare, poate ca trebuie sa fii putin mai feminina. Poate ar trebui sa te ocupe mai mult ritualul de frumusete si tot ce consta in arta frumusetii. Cei care fac misto sunt niste prosti, efectiv. Pentru ca sunt multi care fac misto degeaba. Doar asa, ca sa aiba de ce sa rada. Si e absolut neinteresant, eu cel putin nu-i bag in seama. Nu mi se intampla de multe ori, pentru ca nu las' sa fiu calcata in picioare si te sfatuiesc ca nici tu sa nu lasi, ci dimpotriva sa fii mandra de tine si de persoana ta. Bafta! Pupici :*

| Iuliaana a răspuns:

Se spune ca persoanele din jurul tau te vad 95% exact asa cum te vezi pe tine insuti. Fii optimista si ai o parere buna despre tine, fii naturala (fara machiaj si altele) si totul va fi asa cum dorestiwinking

| Kaede a răspuns:

Cam asa eram si euhappy sa stii ca probabil esti doar perfectionista si mult prea critica cu tine. Nu va fi usor deocamdata, acceptarea de sine o sa vina si cu varsta si maturizarea, dar intre timp incearca sa te pui in valoare, conteaza foarte mult. Chiar daca altii spun nu machiajului, eu cred ca e ok atata timp cat e folosit in cantitati moderate si pentru a-ti pune anumite trasaturi in valoare; te vei simti mult mai ok in pielea ta daca simti ca esti mai draguta daca te-ai rimelat de ex, si daca te imbraci cu ceva in care simti ca arati mai ok. Dar pentru asta trebuie sa-ti gasesti stilul si sa incetezi sa te compari cu ceilalti. Cineva mi-a spus odata ca nu exista femei urate, ci doar femei care nu se pun in valoarewinking cand o sa te simti mai bine in pielea ta, o sa se vada si in atitudine, iar atitudinea face enorm la imagine.
Apropo de ultima fraza.incearca sa intelegi ca fiecare om are stilul sau si niciodata nu vom fi placuti de toata lumea, pentru ca fiecare are gusturi proprii si diferite. Asa ca lasa comparatia cu alte fete, tu esti tu si concentreaza-te sa gasesti ceea ce ti se potriveste. Take carewinking PS: nu o sa reusesti asta intr-un timp scurt si e normal, dar ai incredere ca odata cu varsta te vei simti mult mai bine in pielea ta, pentru ca va disparea nevoia de a fi acceptat de toti si vei face selectia oamenilor din jurul tau, vei aprecia mai mult originalitatea si-ti vei gasi propriul stil cu care sa te simti tu si nu altcinevawinking

| Pufulete_4230 a răspuns:

Invata sa ai incredere in tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune o poza si=ti spunem daca esti urata sau nuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nu este adevarat.nu-i baga in seama pe cei care fac misto de tine sau cei care spun ca esti urata etc.arata-le ca esto o fata superrrrr!

| sNap a răspuns:

Nu ii mai baga in seama pe cei care iti spun ca esti urata incearca sa te imbraci cat poti de bine ok?

| lavy97 a răspuns:

Pai incerca sa fi uh insati, nu te mai gandi ca lumea o sa rada de tine sau alte fete arata mai bine happyPUr si siplu spuneti tie in oglinda sunt frumoasa sau incerca incerca sa te imbrcai cu alceva alt gen sau imbracate cu lucrurile tale pe care le ai si combinale si apoi uitate in oglinda si dati cu parerea si asa vezi cu ` alti ochi`daca nu-ti plaec du-te la magazine si umbla dupa lucruri care uh crezi ca ti-ar sta bine si legat de par nu-s du-te la coafor si intreba cum cred ca ti-ar sta mai bine si vezi daca e bine ce tiau zis iar daca nu uitete in reviste happyhappy:-
*sper sa iti fie de folos

| Maria_7163 a răspuns:

Nu conteaza ce e pe deasupra ta...conteaza ce este inauntru. Sper sa iti fie de folos ce ti.am spus. happy