| catalinnnna a întrebat:

Am o prietena care are unghiile foarteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee tari. Incerci sa le indoi si nu poti. vreau si eu asa unghii, nu stiti ce as putea face pentru a savea unghiile asa tari?:**

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu ii am foarte tari, dar m-a ajutat si "mama natura".
Ca sa-i ai si tu tari si sanatosi, ar fi foarte bine, daca le-ai da in fiecare seara cu ulei de ricin. Ar trebui sa iei si un supliment de calciu (Ca), Zn (se gaseste la farmacie). Si mai exista un tratament foarte ieftin, dar si foarte eficient - umpli un vas cu apa calduta, dezolvi cateva linguri de sare in ea, si iti tii mainile in apa sarata 20 min - 1 ora. Unghiile tale se vor intari simtitor, vor deveni mai sanatoase si vor creste mult mai repede. Existe si lacuri pentru intarirea unghiilor de la diverse firme (da o cautare pe google). Iar zeama de lamaie albeste unghiile ingalbenite (poate vei avea nevoie). Succes! Numai bine!

| Barajag a răspuns:

Incearca sa nu-ti mai dai un timp cu oja, seara inainte de culcare freaca-ti unghiile cu felii de lamaie, poti continua cu uleiul de ricin (poti face impachetari cu folie de plastic cam 30 de minute, apoi iti speli mainile cu un sapun hidratant si eventual poti aplica o crema de maini), alimentatia sa fie bogata in vitamine si proteine, aceasta cauza pe care o ai poate fi determinata de lipsa de calciu.Bafta!

| 10011993 a răspuns:

Te sfatuiesc sa folosesti intaritor de unghii inainte sa aplici lac de unghii si sa folosesti crema de maini si pentru unghii( acele variande Hands& Nail), de asemenea ai putea folosi de cateva ori pe sapatama ser intaritor pentru unghii( eu am de la Oriflame, dar poti incerca si alte marci), iar cand speli vase sau fai curat poarta manusi pentru protectie pentru ca detergentul avescteaza unghiile!winking de aseene o perioada de 2-3 zile pe luna poti incerca sa renunti la oja in favoarea serului!

| veronica a răspuns:

Ai nevoie de calciu adica lapte, branza, oua si probabil stai mult cu mainile in apa incearca sa nu speli multe vase sau sa tii mult mainile in apa in general si nu le roade ai sa vezi ca se intaresc

| annyannya a răspuns:

Poy ai putea incerca ceva intritor pentru unghii d la farmec.

Sau d la avon. Ala ce cica are particule d aur. ii fff bun si nu costa f mt. big grin

sper ca te-am ajutat cumva. fundita?batting eyelashes

:*:*

| EsarfaRozZ a răspuns:

Pai in primul rqnd evita unghiile cu gel, sau cele false, ele iti subtiaza stratul de unghie, si vor fi mai sensibile, incearca sa mananci produse bogate in calciu si zinc, si incearca tratamente pentru intarirea unghiilor.

per ca te-am ajutat, bafta!

| BossMan a răspuns:

Uite eu sunt doctor ***, sh ca sa aitzi intatresthi unghiie ar trebui sa faci laba cuiva de vreo 3-4 ori pe noapte, recomandat noaptea, metoda incercata, eu am fost cobaiul mi-au facut laba toate fetele din liceu, facultate, acum ma duc in Bucuresti ca sunt sh acolo nisthe fete dornice de... unghii tari

| BossMan a răspuns:

Uite eu sunt doctor ***, sh daca vrei unghii tari fa laba unui baiat de 2-3 ori pe noapte, noatptea e recomandat, metoda incercata, eu am fot cbaiul toate fetele din scoala sh din liceu mi-au facut laba pentru unghii tari, sh acum merg la bucuresthi ca sh skolo sunt fete dornice de p... ughii tari. mi- poti face mie, daca vrei unghii tari eu pot fi cobaiul tau, funditasa?