| Sara2 a întrebat:

Am parul f gras, ma spal pe cap odata la 3 zile dar el arata mereu naclait ce sa fac? caci folosesc sampon special pentru par gras dar nu le pot schimba ca fac si matreata daca iau orice

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Parerea mea este ca cu cat il speli mai des cu atata se ingrasa mai tare.Glandele sebebacee de pe scalp au tendinta sa se refaca de fiecare data cand sunt golite(spala-te). Este ca si cu salivarea.Cu cat scuipi mai des, cu atat iti vine sa scupi iar.Eu am par normal si-mi respect cu sfintenie perioada de spalare, pentru ca am ajuns la un echilibru care-mi convine.Si un secret:parul vopsit se ingrasa mai incet.Chiar daca iti place nuanta pe care o ai, vopseste-te cu aceiasi culoare, daca nu vrei sa schimbi nimic.Desigur ca exista riscul sa-ti deteriorezi parul un pic, dar...trebuie sa alegi intre doua rele!

| ikram a răspuns:

Sampon 100% natural din trandafir Rose Valley http://www.atshopping.ro/

| Sara2 explică:

@ruxandramaria folosesc clear pentru par gras

| Andra2503 a răspuns:

Pai iti recomand clear ...acum nu stiu c preferinte ai pentru volum, prospetime, depinde sau pantene care iti plc mai mult, iar de matreata eu folosesc petrol hanne sau cum s-o scrie ca nu ma duc sa vad de la farmacie sau poti gasi si in supermarketuri

| 334499 a răspuns:

1. evita spalatul excesiv de des; cu cit il speli mai mult, cu atat se va ingrasa mai repede
2.adauga in apa de clatire zeama de lamiie

| AlexanderChristianFenty a răspuns:

Stii tu, este mai nou, o moda, printr-e fete sa-si bage mana prin par, incontinuu, daca esti una dintr-e ele, asta este cauza, dar daca nu, iti recomand sa folosesti o masca de par, cu placenta, e o planta, si o gasesti in mai toate farmaciile naturiste, este 30 RON si e foarte buna, eu am avut aceiasi problema, este si pentru par ars, gras, rebel, are efect in toate cazurile, timpul de aplicare sa fie 30 de minute, cu placere!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare ca o data la 3 zile e destul de normal sa te speli pe cap, mai rar de atat mie mi se pare ciudat:|. uite un site aici http://www.ziare.com/......cap-282939

| kony a răspuns:

Incearca sa nu mai stai asa de mult cu mana-n par si prinde-l intr-o clama sus, deoarece daca-ti vine in ochi, e si normal sa-l dai cu mana intr-o parte.
Uite, si eu am incerca aceasta reteta si e f buna. Adica, eu nu am parul gras, dar e buna pentru orice fel de par caci il face sa straluceasca.

Aplici la radacina parului argila gata preparata din comert (gasesti la farmacii naturiste). Se maseaza timp de 15 minute si apoi se indeparteaza cu apa amestecata cu zeama de lamaie pentru a face parul sa straluceasca.

Stii... e fain ca nu ti-au aparut cosuri multe, ca de la par gras se mai fac tongue
sper sa-ti ajute!