| Elena1234456 a întrebat:

Am parul inspicat foarte mult (aproape toate firele). Ce sa fac? Exista alta solutie in afara de cea a tunsului?

Răspuns Câştigător
| adeana a răspuns:

Pe langa aspectul neingrijit pe care ti-l dau aceste fire de par, cu timpul il deteriorezi pe tot, daca nu te tunzi si nici n-o sa-ti mai creasca.
Incearca sa tai cat se poate de putin, foloseste tratamente naturiste pentru par uscat si varfuri deteriorate - doar pe varfuri (cu ulei de ricin si vitamina A, ulei de masline + galbenus ou, masti din comert) si ocazional tunde varfurile. O sa ii fie mult mai bine parului tau.
Samponul, balsamul si serul de la Gliss pentru varfuri despicate este foarte bun.
Incearca sa stergi parul ud prin presare cu prosopul, sa nu te mai usuci cu foenul la temperatura mare si sa nu folosesti placa.
Daca ai cum, dormi pe o fata de perna de matase. ajuta la stralucire, pe incercate!

13 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Acum nu, trebuie tuns, dar pe viitor foloseste balsam, masca de par saptamanal, un serum pentru varfuri degradate, si o data pe saptamana da-ti pe varfuri cu ulei de masline, pentru mai multe informatii despre cosmetice si frumusete, intra pe blogul meu, gasesti adresa la profilul meu de pe TPU. xoxo

daniela
| daniela a răspuns:

Nu din pacate

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ar fi bine să îţi tai vârfurile periodic (aproximativ 1 dată pe lună). Dacă nu vrei să faci asta încearcă şamponul sau balsamul de la Gliss pentru vârfuri despicate.

| Orannginna a răspuns:

Si eu am ceva fire despicate dar nu recurg la tuns foarte des, tratez cu serul pentru varfuri deteriorate de la Avon, din gama Advance Techniques si chiar da rezultate. Parul meu este lung si datorita serului, varfurile cu probleme s'au regenerat frumos. happy

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Incercand nu stiu ce prduse chatterbox nu o sa scapi de problema!
Trebuie sa te tunzi!

| iuliana21 a răspuns:

Eu am avut parul despicat si sa incalcea...al meu era si f lung.am ezitat tunsul si foloseam tot felul de masiti dar fara nici un efect...de 3 zile m-am tuns nu mult atat cat trebuia.asa mola si matasos imi sta parul.si il pot descalci f usor... sfatul meu e sa te tunzi un pic k nu strica deloc. apoi sa ai grija de el si vei avea un par sanatos.

| ησ мυѕι¢✪ησ ℓιƒє a răspuns:

Foloseste garnier repair

| vilmaristul a răspuns:

Un sampon nivea, wash&GO...

| billy69 a răspuns:

O solutie temporara e vopsitul, nu ti-l recomand, tunsul e cel mai indicat, nu tuns scurt ...doar varfurile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie să-i tai vârfurile pentru un aspect sănătos şi îngrijit.
După ce a fost tuns, un şampon vitaminizant (B5), balsam fortifiant şi o mască puternic hidratantă completează îngrijirea podoabei capilare.
Părul dacă se poate este bine lăsat să se usuce liber (fără a apela la un uscător de păr, acesta usucă şi deteriorează), pe vârfuri se aplică câteva picături de ulei de protecţie special (cel mai bun este cel de la salon, gama Joico) înaintea utilizării plăcii de îndreptat părul.
La 2-3 luni, vârfurile trebuie tăiate, indiferent de tratamentul aplicat. Ajută mult la creştere.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu trec prin acelasi chin cu parul, pentru ca am folosit mult prea mult placa de intins parul, dar nu cred ca este o solutie tunsul.Am gasit o masca destul de simplu de facut si despre care se spune ca da roade.Incearc'o si tu tongue compozitia: 1, 2 (depide de lungimea si densitatea parului) galbus de ou, 1 sticluta mica de ulei de ricin, 2 lingurite cu miere, 1 fiola d vit. E sau vit. A uleioasa ( se gaseste in farmacie ), poti adauga si 2, 3 lingurite de ulei de masline,(de preferat presat la rece) si 2, 3 picaturi de lamaie. Se amesteca si se repartizeaza uiform toata compozitia pe parul umed, insistand la radacina, nu se ingrasa parul si trebuie tinuta pe par 30 d min sau 1-2 ore dp care te speli normal cu sampon  succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu il expui la soare foarte mult mai ales daca e desfacut sau prins coada (cel mai bine e sa il ti coc)samponul de urzica este de stul de bun pentru problema ta dar ar fi bine sa iti mai tai din acele fire doar putin

| aNgeLitoOqueviVeEneLinFierNomArIA a răspuns:

Nu este nevoie sa te tunzi[-x ar fi o solutie mult mai buna cum ar fi vopsitul... daca vrei vbim pe mmm_13_mmm poate imi dai o poza si iti dau mai multe variante solutii nu stiu...ramane la aprecierea ta :*:* SUCCES!