Întrebare recomandată | noname789 a întrebat:

Am picurat pe o rochie putin super glue, care s-a intarit. Ce as putea sa fac?

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca sa scoti singura pata de super glue. Daca ai posibilitatea, du-o la curatatorie. Acolo ei stiu ce solutie e buna si vor curata acea pata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija.Mai bine infierbanti apa pana clocoteste si bagi numai portiunea patata pe un timp mai indelungat.Normal,ar trebui sa se topeasca. Apoi dupa ce sa topit, vezi tu iei superglue de acolo cu ceva. Daca rochia e din material subtire, acetona sau alta substanta chimica nu e buna.O sa o strice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune o floricica sau orice altceva care se poate coase. sau, functie de zona, taie! daca se poate, desigur! daca e in zona picioarelor, taie. daca e in zona pieptului sau buricului, arunc-o! sau, da-o la o amarata!

| VerdeLila a răspuns:

Daca rezista materialul, incearca cu acetona si apoi baga portiunea in apa clocotita. eu asa am procedat cu niste blugi si a functionat.

| mimi2000mimi a răspuns:

Nu stiu sigur...depinde din ce material e; daca este dintr-un material rezistent, foloseste acetona sau diluant universal, dar ti-as sugera sa incerci intai pe o portiune mica( sa vezi daca nu se strica materialul) si apoi pe restul. bafta! happy

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

du-o la curatatorie.

| RobbyPh a răspuns:

Du-o la curatatorie. Alta solutie nu ai..Succes

Răspuns utilizator avertizat
| ivanhoe a răspuns:

Nu cred ca mai poti face ceva. Incearca cu foarfeca. laughing

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Eu zic sa o duci la curatatorie

| AlexandraColar a răspuns:

Du-o la curatatorie si apoi bag-o la spalat fara alte faine in masina de spalat apoi bag-o in lighian la chiuveta si freaca cu detergent.Merge! Fundita? happy

| izabela202020 a răspuns:

Cand se usuca pune fieru de calcat pe ea dar pui o batista dedesubt apoi dai cu spirt

| marrtinastoessel a răspuns:

Sa dai cu un pic de apa sau solutie

| marrtinastoessel a răspuns:

Sa dai cu solutie speciala

| MaryMarik a răspuns:

Hei...poti sa o lasi putin la inmuiat.Asa se desprinde! Sper sa te fi ajutat. :*

| Robert2407 a răspuns:

Sa o arunci lol happy

| ZEnonMAX a răspuns:

încearcă cu o lingură înfierbântată.că se topește și poate fi eliminată mai ușor decât când e uscată.

| vuvu333 a răspuns:

Sa o arunci laughing)