| Derye a întrebat:

Am si eu o intrebare: de ce se macheaza fetele daca baietii nu o fac?
Vreau o comparatie, stiu de ce se macheaza fetele individual, dar de ce o fac daca baietii NU o fac.

Raspunsurile gen: "doar fetele se macheaza" le voi ignora. Un lucru devina feminin/masculin atunci cand e generalizat. Adica daca lumea decide ca fustele sunt masculine, atunci asa este, nu ai cum sa te impotrivesti.

26 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Si baietii se machiaza! Sunt baieti care isi ingrijesc unghiile, de ex pr meu se da cu lac, are grija de mainile lui! si orice barbat caruia ii pasa de el face asta! sunt baieti care acasa isi fac masti de fata si tratamente diverse! Exista fete care cred ca baietii neepilati sunt dezgustatori! Fiecare cu gusturile lui nu? In orice caz parerea mea este ca baieti care se preocupa in general de aspectul lor nu sunt neaparat gay!(cei ce spun asta se inseala) fetele sunt mai feminine(nu toate)...

Abh
| Abh a răspuns:

Machiajul la fete e doar una din metodele pe care acestea le folosesc pentru a atrage sexul opus. La nivel elementar, femeile trebuie sa atraga masculul prin calitatile lor, iar masculul trebuie sa dovedeasca faptul ca le merita. Fiecare sex se manifesta diferit pentru a ajunge in acelasi loc.
Din pacate, chiar am auzit de barbati care se fardeaza, iar acestia intra in doua categorii: emo/rockeri si aia cu fite care se rad inconstient cu lama pe tot corpul. Asta, zic eu, e o evolutie logica. In trecut nu exista o asemenea nevoie pentru ca femeia era considerata inferioara barbatului, deci nu prea putea avea pretentii. Odata cu egalitatea dintre sexe, concurenta intre barbati a devenit din ce mai mare, femeile au devenit mai pretentioase si asa se va ajunge la un moment dat ca majoritatea barbatilor sa se ingrijeasca corporal cum o fac deja femeile.

| Derye explică:

Baietii cand se imbata fac caterinca, iar fetele nu au destul simt al umorului cat sa'l suporte...gluma!

Anyway: favoritul lumii: MJ (dap, madonna junior) se machia cand iesea din casa. SI NU ERA GAY! (cica pedofil, dar nu GAY) Nu e bine sa vorbesti de morti! Eu personal gandesc asa: fara limita, porti ce te face sa te simti bine.
Sa nu se inteleaga ca ma machiez, personal urasc fetele machiate! E un lucru in plus zic eu, dar eram curios sa aflu.
=]

Nu e un lucru ilogic? Fetele dap, baietii nup?

Societatea in care traim, ofera mai multa libertate fetelor, adica fetele poarte ceva la comun cu barbatii, dar ei nimic 100% barbatesc (exceptand chilotii), iar fetele poarte de toate, ba chiar mai si "imprumuta" de la noi (ex. la haine: cardiganul, e imprumutat de la barbati, si acum nu mai vezi barbati cu cardigane)!

Nu sunt in cauza, doar intreb.

| Derye explică:

@Denisa20: fetele se deosebesc de baieti prin felul de a fi. Nu neaparat prin vestimentatie, accesorii, make-up. Io nu cred ca daca vezi un barbos in fusta zici ca'i fata...

@Zupperman: E adevarat ce zici. Baietii nu se machiaza si totusi suntem considerati frumosi, draguti, aratosi!

@Candycarrie: asa este baietii nu au timp sa'si faca griji de machiaj, cand lucrezi pe santier nu te gandesti ca iti strici gloss-ul rolling on the floor la fel e si cu parul: cica daca nu e de 1cm nu e masculin. E ****...parul mic se purta cand te jucai in praf la tara, si te murdadeai rapid.

Astept si alte raspunsuri totusi!

| Derye explică:

@Anonim iti sugerez ca inainte sa raspunzi la o intrebare sa citesti toate raspunsurile pentru a evita genul de tampenii pe care deja le'ai spus. Raspunsurile la reply-ul tau le gasesti citind raspunsurile deja primite.

Vreau un raspuns LOGIC: nu repetat ci logic.

| Derye explică:

Deci in principiu femeile se pot face frumoase, in timp ce noi barbati...sa zicem ca ori esti ori nu! Femeile vor barbati frumosi langa ele, de dimineata, dar cand se dau jos din pat si se uita in oglinda...broken heart

@Abh: deci femeile trebuie' sa atraga barbatii, dar barbatii nu trebuie' sa atraga femeile, no? Ei trebuie' sa le satisfaca in pat/financiar/emotional si atat! E cam: eu te iubesc, nu mai trebuie sa ma iubesti si tu!
Consider ca e o gandire de ***!

| Derye explică:

Daca o fata are ditamai cosul asta nu o face mai putin frumoasa. Cosurile sunt trecatoare, in plus mai bine un caracter aparte si o fata urata decat miss univers si 2 neuroni in cap.
Iar faza cu fondul de ten la baieti: de ce sa arate gay daca se machiaza? Marele vostru erou, Michael Jackson se machia. E gay?
Ricky Martin e gay si nu se machiaza.
Ce treaba are machiatul cu homosexualitatea?
Intrebarea nu era: de ce baietii nu se machiaza, ci de ce se machiaza FETELE daca baietii nu o fac.

| Derye explică:

Nu ai inteles intrebarea! Te rog sa nu mai raspunzi la aceasta intrebare!

Stie cineva raspunsul? Vreau un raspuns logic si concret!

| elena a răspuns:

Fetele se machiaza, de la machiaj, iar baietii se machesc, adica beau mai mult dacat fetele...gluma!
Asa ca o paranteza, sunt si baieti care se machiaza, dar aceea sunt pe invers, mii de scuze, nu am vrut sa jignesc pe nimeni.

| darrio2007 a răspuns:

Cand sunt tinere fetele se machiaza ca sa para mai mature.Cand sunt mai trecute se machiaza crezind ca prin asta le revine tineretea.

| Flav a răspuns:

Baietii au modalitatea lor de-a se ''machia''. Isi pun si ei un cercel in ureche, isi fac parul cu gel, se barbieresc in diverse forme...
Si-n ceva. Fete iubesc sa iasa in evidenta, sa treaca un tip cu masina pe strada si sa atraga cat mai multi ochi asupra ei. Fetele in ziua de azi nu mai stiu ce inseamna sa fii naturala, stiu numai sa mimeze pe anumite vedete, dive si atat tot.

| candycarrie a răspuns:

Acuma sincerstraight facece ai crede daca ai vedea pe strada un tip super dragut cu rimel, creion de ochi, fond de ten si bujori?straight face sa zicem ca s'ar machia discret, cum ar fi. sa se dea cu fond de ten.la baieti ar parea o slabiciune thinking sa isi ascunda defectele asa. femeile sunt sensibile, e normal sa se streseze pentru un cosh sau sa doreasca piele catifelata sau alta nuanta la ten.baietii,chiar daca se ingrijesc (unii), nu iau in seama ca noi un cosh sau o buba pe fata. barbatii nu isi arata slabiciunile si nu vor face nimic pentru a ne face pe noi, femeile, sa le descoperim.de aceea nu se machiaza baietii.plus ca, barbatii nu au rabdare cum au femeile, si nu au ei treaba dupa ce joaca fotbal, de exemplu, ca li s'ar putea da jos machiajuld e pe fatalaughing

| candycarrie a răspuns:

Stii la ce ma gandeam zilele astea? toti baietii cu care am fost imi ziceau sa nu ma mai machiez.cred ca noi femeile suntem mai superficiale, ei sunt adeptii naturaluiui, noi ne punem unghii false, ne machiem, ne facem cu oja, si asa mai departe.baietii ne vor naturale si evident sunt si ei, la randul lor, mai naturali:d

| candycarrie a răspuns:

GOOD POINT! fetele pot purta o gramada de haine si accesorii barbatesti, pe cand barbatii, nu. In cel mai bun vaz barbatii isi pot lua tricouri pink sau purple sau hanorace, dar majoritatea sunt priviti ciudat, nu neaparat de fete, ci si de ceilalti baieti care nu s'ar imbraca asawinking in schimb fetele sunt privite mai cool daca isi stiu asorta hainele si imbina stilurile :d

| denisa20 a răspuns:

Daca si baieti s-ar machia, fetele cu ce s-ar mai deosebi? Ca in ziua de azi vezi tot felul de ciudatenii.

| Domyno a răspuns:

Foarte buna intrebarea ta, momentan nu am timp sa raspund sunt pe fuga, si tot pe fuga am si citit raspunsurile!
Insa mi-ai amintit de o chestie spuna de cineva apropiat mie, ma rog era o gluma dar subliniaza ceva important

Cica daca mergi pe strada cu o fata esti considerat "curvar"
daca mergi cu un barbat esti considerat homo...
daca mergi cu o baba esti considerat nebun!

Ziceai tu ca societatea in care traim ofera mai multa libertate fetelor... ei dragi femei laughing bucurati-va, miscarile feministe de acum 100 de ani au avut efect!
laughing

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Fetele vor intotdeauna sa fie bagate in seama, iar pentru a atrage sexul masculin se "feshtesc" sa para mai frumoase. Baietii nu se machiaza pentru ca ei sunt vanatorii, inlocuiesc machiajul cu "valoarea". De exemplu eu fac si sfoara si spagat asa ca fetele ma plac

| zzzuperman a răspuns:

Pentru ca noi suntem draguti si fara machiaj laughing)

| iuliana_5977 a răspuns:

Buna! Ar fi o explicatie faptul ca au prea mult timp si incearca sa puna accent pe ceva ce nu are valoare. Barbatii sunt prea ocupati cu munca sa mai dea atentie ata de mult aspectului exterior. Daca ar avea tot timpul din zi ocupat cu, cresterea unui copil, serviciu, construirea unei case cot la cot cu sotul nu ar mai avea timp pentru tencuitul fetei. Tenul este afectat in timp de toate aplicarile astea si cu cat trece timpul cu atat mai mult vor avea mai multe defecte de acoperit. Deci, parerea mae este ca doar o parte din femei se implica in viata de cuplu si sunt interesate de bunul mers al lucrurilor, restul lasa tot in seama barbatului.

| iuliana_5977 a răspuns:

Anonim, trebuie sa-ti spun ca gheisele erau dame de companie. Ele se machiau sa atraga atentia asupra lor, sa se deosebesca de celelalte femei si nu erau deloc respectate, nici macar de barbati. Sau poate doar putin respectate dar tot de barbati pentru serviciile pe care li le aduceau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Machiaza* happy

pentru ca nu face bine la ten si pentru ca n.am timp... eu de asta nu ma machiez laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma omule da ce problema ai tu cu machiaju vrei si tu sa fii machiat sa te vada lumea, dar sa nu-ti zica ca esti gay sau care e problema de esti asa de revoltat

in primul rand daca un baiat de la tine din clasa poarta nu stiu ce chestie si e la moda si iti place si tie toata lumea vine la fel ca ala ceea ce vreau sa subliniez este ca de fiecare data avem instinctul de a copia pe altul. si din cate stiu eu cred ca machiajul a pornit din China cele care umblau machiate erau niste adevarate doamne ca si comportament nu doar machiaj geisha sau nu stiu cum se scrie asa se numeau ele (erau f resprectate)

si inca o chestie in china si in alte tari numarul femeilor este mai mic decat cel al barbatilor si normal ele cu cat sunt mai frumoasca cu atat au mai multe sanse sa nu moara singure. nu stiu daca ma intelegi, dar na cauta si tu pe google si nu mai fi atat de revoltat ca discriminare este si din partea baietilor caci de exemplu dau doar 1 : un baiat daca e murdar : a fost la fotbal
o fata daca e murdara: nu se ingrijeste

si multe altele din acestea tot sunt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iuliana eu zic sa te mai documentezi in legatura cu gheishelewinking

am vazut si de curand la tv, cum niste tipe interpretau niste gheise pe scena crezand ca si tine(prost de altfel) ca ele erau dame de companiewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ei nu au nevoie de machiaj. Lor nu le trebuie fond de ten ca ar arata cam gay. Daca o fata are un ditamai cosul nici nu ti-ar mai trebui sa te apropii de ea. La o fata de atrag niste buze rosii focoase dar la un baiat? straight face Si sunt multe exemple. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca se simt bine facand-o. Vor sa fie mai frumoase decat cum sunt naturale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce raspuns vrei tu dar nici nu te exprimi mai clar. oh go on