| AdelinaAdel a întrebat:

Am si eu o problema. Parul meu este mereu oarecum electrizat. Cand il fac acasă, coada împletită, arată super iar cand ajung la scoala, se face aiurea, se ridica firele de par, ca si cum s ar electriza. Va rog Spuneti-mi un tratament ceva, dau funda. ❤️

Răspuns Câştigător
| Miky90120 a răspuns:

5 sfaturi utile!

1. Folositi un balsam puternic hidratant la fiecare spalare pe cap. Specialistii recomanda utilizarea balsamului fara clatire, recomandat femeilor cu parul uscat, deteriorat, aspru.

2. Daca nu folositi un balsam fara clatire, atunci lasati-l in par cel putin 5 minute ca sa aiba timp sa patrunda in fiecare fir de par. Clatiti apoi cu apa din abundenta.

3. Indepartati excesul de apa din par cu ajutorul unui prosop, cu care tamponati usor suvitele. Nu frecati parul ca sa nu-l rupeti! Descurcati apoi parul cu un pieptene cu dinti rari.

4. Evitati uscarea parului cu phoenul de cate ori e posibil, deoarece caldura ridicata va usca parul, facandu-l sa se electrizeze. Daca totusi trebuie sa folositi phoenul, opriti-l atunci cand parul este inca putin umed si folositi-l la o treapta inferioara de viteza.

5. Folositi un spray cu aerosoli, ce contine particule lichide care au rol de hidratare. Il puteti utiliza dupa spalare si ori de cate ori simtiti nevoia pe parcursul zilei.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

2 răspunsuri:
| AdelinaAdel explică:

Si daca folosesc un spray pentru îndreptarea parului ma va ajuta in vreun sens? Sau trebuie sa folosesc si placa?

| Miky90120 a răspuns (pentru AdelinaAdel):

Poti folosi spray pentru netezire a parului, exista o gramada de spray-uri anti-electrizare in comert.