| lolyanna a întrebat:

Am tenul extrem de uscat, chiar si vara,cand ma dau de doua ori pe zi cu tonic(ce nu contine alcool, sa nu deshidrateze) cu ser si crema hidratanta, am perioade in care se decojeste.Nu stiu ce sa mai fac,beau destula apa,mananc foarte rar produse lactate, folosesc crema de soare si chiar am foarte mare grija de el insa tot imi apar cosuri(si am 20 de ani,nu cred ca mai au treaba hormonii, desi pana acum 2 ani am avut un ten foarte ok si lipsit de probleme)De 6 luni ma duc o data pe luna sa mi le scoata, insa dupa ~ 3 saptamani incep sa reapara. Oare ce as mai putea face? Chiar nu pot sa platesc peste 1.000 de lei pentru tot felul de tratamente. Oricum am investit deja prea mult pe creme si tot felul de produse.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa-ti faci analizele, poate ai o carenta de zinc/seleniu si din cauza asta sa apara cosurile. Cat despre hidratare, consuma zilnic acizi grasti esentiali ca sa ajuti la hidratarea tenului si din interior. ( peste, nuci, migdale, avocado, seminte de chia, seminte de dovleac etc. )

Despre toner-ul asta e vorba? :
https://www.sephora.com/......er-P155706

Majoritatea produselor contin parfum, dupa ce le termini ai putea sa te orientezi catre produse fara nici un fel de iritant daca ai tenul atat de uscat si in conditiile astea ai putea sa folosesti si o crema speciala pentru cosuri.
Am folosit cateva mostre din crema asta si hidrateaza foarte bine tenul ( nu ma mai saturam sa-mi iau mainile de pe fata :)) ) : https://www.paulaschoice.ro/produs/skin-recovery-replenishing-moisturizer/

Pentru tratarea cosurilor eu folosesc Bioderma Sebium Global, in 3-5 zile cosurile sunt pa - dupa 5 minute de la aplicarea cremei aplic bioderma sensibio light si n-am probleme cu deshidratarea tenului. E crema mea hidratanta de suflet :)), oricat de uscat si deshidratat as avea tenul mi-l repara in cateva zile. Intr-o iarna mi se descuama foarte rau tenul si dupa cateva zile si-a revenit la normal. Vorbeste cu cei de la Bioderma, poate au mostre din produsele astea ca sa le testezi inainte : http://www.bioderma.com.ro/contacteaza-ne/persoana-fizica

Klairs rich moist shooting cream si embryolisse lait-creme concentre contin unt de shea in prima parte a listei de ingrediente, n-ai observat aparitia cosurilor dupa ce le folosesti? La unele persoane este destul de problematic ingredientul asta.

Daca ai probleme cu ridurile foloseste serul asta : https://www.paulaschoice.ro/......ate-serum/
Eu aveam doua riduri pe frunte foarte evidente ( atat de evidente incat cea mai buna prietena cand m-a desenat a tinut mortis sa adauge si ridurile in desen :)) ) si produsul asta le-a estompat foarte bine.

ps : mi s-a crapat si masca de fata la cat am ras, stiu ce inseamna sa bei 4-5 litrii zilnic - te compatimesc :)))

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai vazut ca nimic nu mai isi face efectul, da o fuga la un medic dermatolog si acesta te va analiza mai bine si iti va spune exact de la ce vine problema ta.

| Bondarel99 a răspuns:

E absolut normal, tenul se exfoliaza. Se aduna celule moarte la suprafața și trebuie îndepărtate, e valabil și pentru ten uscat și pentru ten gras. Ia-ți un exfoliant, folosește-l o data pe săptămâna și nu o sa mai ai problema asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care sunt numele complete ale produselor pe care le folosesti in momentul actual ( lotiune, demachiant, gel de curatare, ser, crema hidratanta, crema spf, masca daca folosesti etc ) si de cat timp le folosesti? Crema spf de cand ai inceput sa o folosesti? Ce produse ai folosit pentru acnee? Nu ai putea asocia aparitia cosurilor cu ceva, n-ai schimbat nimic in rutina tenului tau pe care ai continuat sa il folosesti pana in prezent? ( ex: fond de ten, pudra, buretel/pensula de machiaj nespalat bine etc. ) In ce zone iti apar cosurile?

| lolyanna explică (pentru anonim_4396):

De cand am inceput sa folosesc produsele,tenul meu este mai ok comparativ cu starea initiala(martie anul acesta) insa diferenta nu este multumitoare.
Inainte foloseam:

-demachiant: la roche-posay lait demaquillant pentru ten sensibil(pe care continui sa-l folosesc si acum, sunt extrem de multumita de el)
-tonic-initial, skin food gold caviar toner, dar am renuntat la el, iar acum lancome softening toner
-ser:missha time revolution night repair, klairs rich moist shooting serum
-creme hidratente:klairs rich moist shooting cream, embryolisse lait-creme concentre
-crema de noapte:innisfree wine jelly sleeping pack
masca :innisfree super volcanic pore clay mask
-peeling:missha d-tox peeling gel
-crema spf: missha all -around safe block

Insa dupa 4 luni de bombardament al tenului cu toate produsele (pe care nu le foloseam zilnic pe toate, dar tot ajungeam sa folosesc ~4 pe zi) si cu rezultate nu tocmai multumitoare, am mai taiat din ele si am ajuns sa folosesc demachiantul, cele 2 produse de la klairs, crema de la embryolisse si gelul pentru peeling, dar numai o data pe zi si cremele le alternez depinzand de cat de uscat ii tenul(asta faceam si inainte).De cand am postat intrebarea, cea mai mare schimbare se datoreaza celor 4 litri de apa pe care ii beau zilnic(dar ma injura vezica laughing ) dar daca nu mai beau 2-3 zile atata apa, imediat mi se usuca pielea( ma duc sa vad care-i treaba cu rinichii mei, acolo cred ca ii problema) iar la partea cu cosurile, am ajuns sa mananc legume si fructe si cam atat....asta de ~10 zile, pana acum totul ii bine, dar nu o sa mai rezist mult fara paine si alte chestiilaughing Per total am ajuns la concluzia ca am un corp al naibii de sensibillaughing cred ca l-am dat peste cap in primul an de faculta cand pentru 2 luni am mancat aproape zilnic fastfood iar eu inainte de asta nu m-ai mancasem fastfood de 4 ani, desi ii ciudat ca si peste 2 ani sa mai conteze asta,nu stiu,deja is asa de saturata de subiectul astalaughing Iar cosurile apar in special pe frunte si tample, produse ce tintesc exact acneea n-am folosit pentru ca majoritatea usuca tare pielea, iar eu chiar vreau sa imi cresc productia de sebum, daca se intampla sa mananc seara ceva mai gras si ma trezesc a doua zi cu piele putin uleioasa, asa de tare imi place aspectul, ridurile de pe frunte devin mai putin vizibile si pielea este mult mai radianta, dar din pacate foarte rar mi se intampla astalaughing Imi cer scuze pentru raspunsul meu intarziathappy

| lolyanna explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult mult de tot pentru raspuns! Imediat ce mi se termina produsele curente, am sa le incerc pe cele recomandate, sunt in special curioasa de serul pentru riduri(exact 2 linii "adorabile"si enervante am si eu) Legat de untul de shea-nu mi s-a parut ca apar cosuri dupa ce foloseam cremele si chiar voiam sa recumpar crema de la embryolisse,dar am sa incerc bioderma sensibio light,iar daca nu ii destul de hidratanta pentru tenul meu,aka sahara, am sa iau crema de la paula's choice(au, iar o sa ma doara portofelul laughing ) Da, tonarul ala, dar nu-l mai folosesc pentru ca i l-am "imprumutat "mamei mele si nu cred ca-l mai recuperez laughing Multumesc mult inca o data! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru lolyanna):

Gandeste-te ca ii faci un bine portofelului tau pentru ca nu mai tii atatia microbi in el - eu asa imi spun si parca ma simt mai impacata :)))

Chiar e fain serul ala iar cei 5 ml mi-au ajuns cam 4-5 luni aplicat in jurul ochilor si pe ridurile de pe frunte.

Tonerul ala e bau bau - nici sa nu vrei sa-l recuperezi. :)) Contine iritanti precum Linalool, Benzyl Alcohol, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol, Citronellol si Fragrance.

Cand ti se termina serul poti sa-l inlocuiesti cu asta, are ingrediente bune :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054051
http://theordinary.com/product/rdn-buffet-30ml

N-ai pentru ce :-*

| anonim_4396 a răspuns (pentru lolyanna):

Ai putea sa-ti faci analizele, poate ai o carenta de zinc/seleniu si din cauza asta sa apara cosurile. Cat despre hidratare, consuma zilnic acizi grasti esentiali ca sa ajuti la hidratarea tenului si din interior. ( peste, nuci, migdale, avocado, seminte de chia, seminte de dovleac etc. )

Despre toner-ul asta e vorba? :
https://www.sephora.com/......er-P155706

Majoritatea produselor contin parfum, dupa ce le termini ai putea sa te orientezi catre produse fara nici un fel de iritant daca ai tenul atat de uscat si in conditiile astea ai putea sa folosesti si o crema speciala pentru cosuri.
Am folosit cateva mostre din crema asta si hidrateaza foarte bine tenul ( nu ma mai saturam sa-mi iau mainile de pe fata :)) ) : https://www.paulaschoice.ro/produs/skin-recovery-replenishing-moisturizer/

Pentru tratarea cosurilor eu folosesc Bioderma Sebium Global, in 3-5 zile cosurile sunt pa - dupa 5 minute de la aplicarea cremei aplic bioderma sensibio light si n-am probleme cu deshidratarea tenului. E crema mea hidratanta de suflet :)), oricat de uscat si deshidratat as avea tenul mi-l repara in cateva zile. Intr-o iarna mi se descuama foarte rau tenul si dupa cateva zile si-a revenit la normal. Vorbeste cu cei de la Bioderma, poate au mostre din produsele astea ca sa le testezi inainte : http://www.bioderma.com.ro/contacteaza-ne/persoana-fizica

Klairs rich moist shooting cream si embryolisse lait-creme concentre contin unt de shea in prima parte a listei de ingrediente, n-ai observat aparitia cosurilor dupa ce le folosesti? La unele persoane este destul de problematic ingredientul asta.

Daca ai probleme cu ridurile foloseste serul asta : https://www.paulaschoice.ro/......ate-serum/
Eu aveam doua riduri pe frunte foarte evidente ( atat de evidente incat cea mai buna prietena cand m-a desenat a tinut mortis sa adauge si ridurile in desen :)) ) si produsul asta le-a estompat foarte bine.

ps : mi s-a crapat si masca de fata la cat am ras, stiu ce inseamna sa bei 4-5 litrii zilnic - te compatimesc :)))