| tuGatita a întrebat:

Am un lant de la avon placat cu aur banuiesc, nu stiu, e auriu, l-am primit cadou. era set cu inel si cercei. As vrea sa stiu cum se curata deoarece s-a cam inegrit. daca se mai poate curata. dar solutii ce le-ati incercat, nu vreau sa il distrug de tot

11 răspunsuri:
| oany a răspuns:

Ca sa te convingi daca mai ai ce sa ii faci, mergi cu el la un magazin de reparat bijuterii si-ti vor spune acolo daca mai ai sau nu ce sa-i faci! Nu o sa te coste nimic daca este irecuperabil!

| tuGatita explică (pentru oany):

Daca e irecuperabil nu e nimic, nu e nicio tragedie, dar ar fi ok sa il mai port uneori. voi merge

| oany a răspuns (pentru tuGatita):

Da,am inteles! Vezi daca mai are zile!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca s-a innegrit, sigur nu este placat/suflat cu aur. Incearca sa-l speli usor cu apa si sapun sau sterge-l cu un prosop de baie dupa ce ai pus pe el niste crema (de miini sau ce ai)

| ingerashmyk a răspuns:

Ca sa se curete foloseste pasta de dinti si perie si il speli.

| tuGatita explică (pentru ingerashmyk):

Mi-e cam frica sa dau cu pasta de dinti..folosesc doar pe argint. ai incercat tu?

| Misaila_Cosmin_1997 a răspuns:

Daca sa inegrit e clar ca nu e de aur

| tuGatita explică (pentru Misaila_Cosmin_1997):

Da am zis eu ca e din aur? am zis ca s-ar putea sa fie placat dar nici de asta nu sunt sigura

| Anna0607 a răspuns:

Se da cu bigarbonat de sodium si se curata! Am incercat si eu si merge! happy

| tuGatita explică (pentru Anna0607):

Pe bijuterie placata sau aurita din asta? deci nu stiu nici cum e.e de la avon. posibil sa fi fost placata?

| Anna0607 a răspuns (pentru tuGatita):

Incerca..eu am facut asa pe un lantisor tot asa placat cu aur si a mers. Incerca si tu! happy Daca nu merge nu este nimic, conteaza ca nu poate sa se strice!