| AbcElly a întrebat:

As vrea si eu niste sfaturi despre moda, nu neaparat imagini cu haine doar citate spuse de unii designeri...sau si imagini, dar as dori descrieri despre moda 2011. Multumesc anticipat. Fundaa si voturi pentru totiii!

Răspuns Câştigător
| Muhteşem a răspuns:

INTERVIU CATALIN BOTEZATU
Int:Care este sfatul de moda pe care il dai oricui?
CB: Nu este o chestie care sa tina de designerul Catalin Botezatu, ci de bun-simt. Eu mereu spun sa se imbrace cu haine comode, care le dau lejeritate in miscare. Nu trebuie sa tina neaparat cont de moda momentului, ci sa le stea bine ceea ce poarta si, mai ales, sa se simta bine in respectivele haine. Si sa fie foarte critice cu ele inainte de a iesi din casa. Asta cand vorbim de femeile obisnuite. Atunci cand vorbim de persone publice, este mai complicat. Ele trebuie sa-si asume imaginea lor si faptul ca sunt un exemplu pentru societate si ca astfel pot fi copiate. De multe ori oamenii se imbraca prost tocmai pentru ca imita stilul unei vedete care nu stie sa aiba grija de imaginea ei. Nu trebuie sa ai foarte multi bani pentru a fii stilat. Este suficient sa deschizi dulapul bunicii si sa gasesti acolo tot felul de chestii pe care le poti transforma, accesorii de mare efect.
Int:Care este trucul pentru a fi la moda atunci cand corpul nu-ti permite sa te imbaraci cu ce se poarta?
CB: Accesoriile te situeaza pe trend. Nu exista femeie mica, grasa, urata. Fiecare trebuie sa stie sa faca speculatii pe ceea ce are, sa stie sa se puna in valoare. Iar accesoriile pot ajuta foarte mult. O poseta, un pantof, o sepcuta sau o pereche de manusi pot schimba radical imaginea.
Intbig grine ce trebuie sa tii cont atunci cand iti alegi o tinuta de seara?
CBbig grine locatia in care vei merge. Si de codul vestimentar impus prin invitatie. La un cocktail, de exemplu, nu este obligatorie o rochie lunga, merge si un deux-piece. Dar nu in culori tipatoare. Dar daca evenimentul se tine la munte sau chiar intr-o cabana, atunci tinuta de seara poate fi compusa si din pantaloni cu o bluza sau chiar un pulover.
Int:Cum poti repara o gafa vestimentara in ultimul moment?
CB:Gafele pot fi de multe feluri. Uite, de exemplu, cand la o petrecere se intalnesc doua femei cu aceeasi rochie. Desi asta nu e chiar gafa, cat mai mult e ghinion. De aceea e indicat cand stii ca trebuie sa mergi la un eveniment, sa cauti sa iti iei lucruri in serii limitate daca nu chiar unicate. Situatia e aiurea si de obicei una din ele cedeaza si se duce sa se schimbe. Sau, si mai bine, se face haz de necaz. Alte gafe, nu stiu ce sa zic. Se poate rupe ceva, un fermoar, orice. Si atunci e bine sa ai un sal cu care se te acoperi. Cu tocul e mai rau daca se rupe. In cazul asta ar trebui sa trimiti pe cineva acasa dupa o alta pereche de incaltaminte, dar daca situatia si locatia iti permite, poti ramane si in picioarele goale. Este foarte sexy.