| Alexiaaa16 a întrebat:

Aveti idee cum pot scapa de cosuri? Am dat cu tot felul de creme, m-am spalat in fiecare zi cu sapun 'borax' (asa cred ca se numeste) mananc cate un kg de mere pe zi, am incercat cu zeama de lamaie, cu coaja de cartofi, cu coaje de banana dar degeaba. Am incercat sa imi ascund cosurile cu fond de ten dar imi apar foarte multe, de cand nu mai folosesc fond de ten mi-au disparut din ele dar nu de tot, inca mai am si foarte multe. Am mers la dermatolog si mi-au dat 'lotiune de fata impotriva cosurilor' dar degeaba, nu mai stiu ce sa incerc, imi doresc foarte tare sa scap de ele

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caută pe You Tube Dr Berg, are o dietă.

| Ree07189 a răspuns:

Da încearcă zinerit aceasta problema am avut-o și eu în adolescenta

| Stefania1214 a răspuns:

Eu am scapat de ele cu ajutorul unei cosmeticiene. Tot asa am patit, creme luate dupa urechie, ca-mi spunea x si y ca sunt bune, care mai rau mi-au facut, dermatologul care imi recomanda creme, dar degeaba.
Incearca sa gasesti un salon care se ocupa cu tratarea tenului cu probleme.
Eu am fost si mi-a facut peeling chimic, mi-a aplicat vitamine si masca, dar inainte de astea mi-a stors tot ce aveam pe fata, aveam o infectie foarte adanca in piele si nu e de mirare de ce nu-mi treceau.

| agentgxm a răspuns:

Tinctură de propolis, este foarte bună, dar trebuie să ai răbdare. O aplici seara si o ti toata noaptea sau chiar in timpul zilei.
O igiena corespunzătoare, să ai un prosopel numai de față si să il ti intr-un loc ferit de microbii din baie, aburi, de exemplu in dormitor pe un scaun ceva si sa il spelii o data la 2-3 zile...noaptea când te pui la somn, pe pernă să pui un cearșaf curat, să nu mai stai cu fața pe pernă pentru că pot fii multe bacterii, iar cearsaful, la fel, dimineata il pui intr-un loc ferit de bacterii si sa il speli o data la 2-3 zile.
Evita sucurile carbogazoase, dulciurile, si astea pot fi cauza.
De 3 ori pe zi sa te speli pe față si sa aplici, mai ales acum, vara, protectie solara, creme hidratante, ce ti-a recomandat dermatologul.
Incearca sa nu iti mai atingi fața cu mâinile, mâinile mereu au bacterii pe ele.
Dacă ai nelămuriri, dă-mi insta-ul tău si te contactez acolo.