| laryssutzadlc a întrebat:

ajutati-ma cu ceva va rog! Dau funditsza +vot:X
IMi cade parul foarte mult, s-a rarit si s-a subtiat ingrozitor.Eu placa sau ondulator folosesc f f rar, iar in ultimul timp am renuntat de tot.
de vopsit nici nu se pune problema sau decolorat.
Vreau sfaturi practice, din proprie experienta! Ce tratamente ati folosit, care sunt cele mai bune? etc.
Nu vorbiti doar pentru fundita, va rog!

Răspuns Câştigător
| maftei a răspuns:

Eu patesc la fel ca tie si mi-am luat de la STAVROS masca de par cu palcenta cutie de 1000g verde.Sincer ancearca sa ati ei si foloseste macar o singura data si ai sa vezi ca sigur va avea rezultate.Sau ancearca cu ulei de masline ancalzit, ulei de ricin ancalzit, sau gaz.Eu le folosesc pe toate si da rezultate

6 răspunsuri:
| annaloveanna a răspuns:

Bună.
Sunt multe metode de combatere a căderii părului: de la uleiul de ricin combinat cu cel de măsline (se frecţionează scalpul cu acest ulei (maxim 30 de picături la o frecţie)), se lasă să acţioneze timp de 2 ore, apoi se spală cu un şampon vitaminizant (B5), un balsam fortifiant şi o mască nutritivă până la soluţie specială ChelStop, Revalid, etc.
Cauza poate fi una hormonală, pe fond se stres, lipsa vitaminelor şi sărurilor din alimentaţie (predomină alimentaţia gen fast-food, chipsuri, coca cola, etc.), vopsirea frecventă a părului, etc.
Pentru a vedea de ce natură este, trebuie să consulţi un medic dermatolog pentru un diagnostic diferenţial şi instituirea unui tratament corespunzător afecţiunii tale.
Multă sănătate.
Pa, pa.

| laryssutzadlc explică:

Va multumesc pentru sfaturi,apropo, chiar nu mananc junk food, nu prea beau bauturi acidulate...

| Anabellasos a răspuns:

Am trecut si eu prin asta si slava d'lui nu mai imi cade.

Eu am mers la farmacie si acolo sunt o groaza de variante, dar multe dintre ele sunt scumpe.
De la farmacie eu mi-am luat in schimb un sampon, se numeste sapun moale(este lichid, nu ca samponul-si sa nu te astepti sa fac prea multa spuma, decat daca nu te dai cu foarte mult) si pe asta il combinam cu o solutie numita chel stop.
Ma spalam cu samponul acesta(sapunul lichid) si dupa aplicam solutia.
Daca iti cade foarte rau parul poti macar o data pe saptamana sa te dai cu ulei de ricin(e foarte eficient uleiul de ricin, crede'ma).
[Seara inainte sa te culci aplici uleiul de ricin la radacina si stai asa cu el toata noaptea, dimineata te speli normal: sapunul moale si solutia chel stop]

Eu iti garantez sigur ca va merge, mie mi-a mers avand in vedere ca eu nu ma prea tineam de asta.

Si inca o chestie:
Am auzit'o la povestiri adevarate pe nicoleta luciu cu o masca din ulei de ricin, vitamina A uleioasa, vitamina E uleioasa.
La fel: seara il aplica si dimineata se spala normal pe cap.
Vitaminele astea sunt destul de scumpe, dar daca banii nu sunt o problema, e o varianta eficienta si asta.

Eu iti recomand prima varianta, daca nu iti merge dupa 1 luna-2, o incerci pe a doua(desi nu prea are cum sa nu iti mearga)

Bafta happy

| Anaeli a răspuns:

Foloseste sampon cu ginkgo-biloba contra caderii parului, de la Favisan. Eu l-am folosit si chiar a dat rezultate. Daca iti cade exagerat de mult ar fi bine sa mergi la un specialist.

| scumpika01 a răspuns:

Uite:http://www.youtube.com/watch?v=6CUrKdotFTQ aceasta masca o folosesc si eu si e superba ajuta la cresterea parului ii da stralucire, si nu costa mai nimic, sper ca te'am ajutat :)

| spuf_8357 a răspuns:

Eu m-am dat cu ulei de ricin si de masline,am inlocuit peria aia cu multi dinti cu un pieptene cu perii foarte rari, intr-adevar ia mai mult sa descurci parul da nu cade niciun fir fara de perie happy, iar la sampon folosesc satinique