| Elena241 a întrebat:

Buna, am 14 ani si am o intrebare, as vrea sa ma vopsesc sau sa-mi fac niste suvite doar ca nu as vrea sa-mi distrug parul de tot si nici sa mi-l decolorez, as vrea macar ca vopseaua sa ma tina cateva luni (4-5), tin sa mentionez ca sunt bruneta. Intrebarea mea e ce metoda sa aplic ca sa nu-mi distrug parul de tot?

Răspuns Câştigător
| macandcheese a răspuns:

Daca te vopsesti cu vopsea permanenta/ semi permanenta parul nu se distruge aproape deloc. Daca te decolorezi la salon (recomand pentru ca daca te faci tu singura o sa iti iasa prost si iti arzi parul) si ai parul virgin nu o sa fie afectat foarte tare. Eu iti spun din proprie experienta, acum am 16 ani si la 14 ani m-am vopsit prima data. M am facut cu o vopsea semi permanenta nu mai stiu exact ce brand dar chiar daca ea e semipermanenta parul meu a ramas patat. Am ajuns de la un mov cu undertonuri rosi la un rosu aprins care efectiv nu vroia sa iasa din par. Apoi peste cateva luni m-am vopsit cu vopsea permanenta maro inchis, la inceput arata foarte ok dar apoi s-a transformat intr-un rosu ruginiu foarte urat. APOI IAR M AM VOPSIT de data asta negru ( de doua ori) si acum nu m-am mai vopsit de vreo 6 luni de cand a inceput carantina si e un fel de rosu inchis cu parti maro si tot arata naspa de tot. Acum as da orice ca sa revin la culoarea mea naturala ( blond cenusiu inchis) doar ca singurul mod e prin decolorare la salon care e foarte foarte scumpa pe parul deja vopsit si dureaza nu stiu cate etape si ore si chin asa ca o sa il las sa creasca. In concluzie eu zic sa nu te vopsesti pentru ca sunt 99% sanse sa regreti dar oricum faci ce vrei (:

| Elena241 explică (pentru macandcheese):

Oricum la salon ma si duceam ca acasa sigur o sa iasa groazinic happy

3 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Prin colorare, oricum se deterioreaza parul.
Iar suvitele, daca nu vrei sa te decolorezi, ar trebui sa fie mai inchise la culoare decat parul tau. Tot ataca parul.

| Yrem3119 a răspuns:

Daca esti bruneta si vrei sa te faci blonda trebuie sa te decolorezi din cate stiu. Sincer parerea mea e sa nu te vopsesti de la varsta asta! Esti foarte mica pentru chestia asta, eu m-am vopsit o singura data si asta la 20 de ani:* Nu te vopsi, iti strici parul, sau cel putin nu acum :*winking