| anonim_4396 a întrebat:

Bunahappy Am calcaie crapate, ce pot face? Ceva natural.

Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

Inmoaie stratul de piele ingrosata - introdu picioarele timp de 15 minute intr-un vas in care ai pus apa cu sapun sau tine picioarele intr-un recipient cu apa in care ai adaugat putin otet de merge. Acesta va inmuia foarte bine pielea calcaielor. Putem apoi trece la etapa urmatoare.

Exfolierea - este extrem de importanta si trebuie efectuata de doua ori pe saptamana cu ajutorul unui gel abraziv sau a pietrei ponce. Rolul exfolierii este de a indeparta celulele moarte si de stimula regenerarea pielii. Miscarile prin care efectuati exfolierea nu trebuie sa fie prea agresive pentru a nu rani suprafata pielii. Daca nu sunteti multumite, atunci puteti incerca o combinatie intre sarea de mare si uleiul de migdale in care se adauga si cateva picaturi de zeama de portocale.

Pentru exfoliere se poate folosi: zat de cafea, sare de mare, zahar, tarate de grau, malai.

Hidratarea - mai ales daca exista crapaturi la nivelul calcaielor. Zilnic trebuie aplicata o crema sau un ulei: unguent de galbenele, ulei de masline, ulei de cocos, ulei de avocado, ulei de migdale.

In cazurile mai grave este recomandata amestecarea vitaminei A cu uleiul sau crema folosita, pentru a regenera pielea din zona respectiva.

Evita pe cat posibil sa mergi desculta prin casa. Cel mai bine e sa ai tot timpul in picioare, ciorapi subtiri de bumbac.

4 răspunsuri:
| francesca89 a răspuns:

Piatra ponce.Garantat.

Alte răspunsuri
| Stama_Livia_1968 a răspuns:

100% GARANTAT:crema "SCHOLL repair cream". Intr-adevar in 3 zile calcaie fantastic de frumoase! Scump...dar face. Succes!

| jucanfelicia a răspuns:

Buna,

Pentru calcaiele crapate ai mai multe optiuni, pe unele le gasesti chiar la magazinele naturiste.
In primul rand calcaiele crapate trebuie tinute in apa calduta pentru a le muia si a incepe exfolierea lor (pielea moarta sa fie data jos). Pentru exfoliere poti folosi si piatra ponce care e mai dura, malai, zat de cafea sau orice e abraziv si freci bine.
Apoi trebuie sa nu uiti sa le hidratezi cu creme sau uleiuri: crema de galbenele, crema cu aloe vera, eu folosesc chiar si crema de corp.

Important este ca atunci cand mergi pe jos sa folosesti o incaltaminte comoda, sa nu fie prea tare si nici prea moale sau cu talpa foarte joasa. In casa poti sa stai cu ciorapi.
Du o viata echilibrata si consuma lichide pentru hidratare.