| Ishq a întrebat:

Bună.
Am o intrebare puțin ciudată zic eu. Am 36 de ani și au început să apară firele albe în cap…. Ok e vârsta înțeleg și mă adaptez cu acest aspect. Dar în urmă cu 3, 4 ani mi-a crescut un fir de sprânceană alb.laughing)) îl scoteam și creștea la loc, tot alb de fiecare datălaughing)) ok, l-am acceptat și m-am obișnuit cu ellaughing)
Problema este ca deja și în partea stângă au aparut 2 fire albe laughing)) care o fi cauza?laughing))))

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este mostenirea genetica in cazul tau, d ela parinti sau bunici.
Baiatul prietenilor nostri care are 35 de ani, are deja fire albe atat in barba cat si la tample, iar bunica lui albise aproape complet pe la 30 de ani, deci este mostenire genetica, de la parinti sau bunici.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Firele albe impun respact din partea juniorilor!

| johnnny123 a răspuns:

Te plângi că la 36 de ani ai 2 fire albe? Eu știu oameni care la 25 de ani albiseră aproape complet. Și dacă ai fire albe, care-i problema?

| Miruna333 a răspuns:

Asta e imbatranirea, poti avea fire si in spranceana si in barba, nu doar in cap. Normal ca tot alb creste, s-a albit de la radacina, nu doar la suprafata

| Ishq explică (pentru Miruna333):

Culmea, gena mea nu e așa. Adică nimeni din rudele mele nu are așa ceva și sunt toți bătrâni

| ninuku a răspuns (pentru Ishq):

Asta cu incaruntirea nu tine neaparat de gena. De exemplu si stresul, problemele chiar si problemele la glanda tiroida te pot incarunti

| Miruna333 a răspuns (pentru Ishq):

Fiecare persoana imbatraneste diferit, chiar si in cadrul aceleiasi familii. Genetica joaca un rol important, dar sunt multi factori implicati in acest proces

| Mindfulness a răspuns:

Stresul,anxietatea,depresia și moștenirea genetică favorizează apariția firelor albe, fumatul, lipsa vitaminelor etc. Stresul e cel mai mare inamic, de la stres și mie mi-au apărut la 24 de ani fire albe in cap apoi pe la 28-30 și în barbă! Nu mai poți opri procesul, o sa îți apară tot mai multe fire albe e ireversibil. Te vopsești nu e o problema așa de majoră, mai rău era daca aveai alopecie, sa nu ai par in cap!
La asta cu sprâncenele 100% e moștenirea genetică.
La unul ii apar fire în barbă portocalii deci sunt fel și fel de cazuri diferite, la altul pe nas ii apar fire albe.

| islogan a răspuns:

Sigur nu esti pedofil? te-am vazut la lectii de viata omu meu laughing