| mady4you a întrebat:

Buna am o problema eu am unghiile moi de cand am stiu sunt foarte moi si nu le pot lasa sa cresca pentru ca se exfoliaza pot sa fac ceva in privinta asta sa am unghiile tari cum?

6 răspunsuri:
| G a răspuns:

Conteaza cum le pilesti. trebuie s-o faci intr-un singur sens, miscarea de inainte-inapoi exfoliaza unghia.
e important sa mananci alimente bogate in calciu si proteine, ajuta la unghii si nu numai.
apoi, sa porti manusi de menaj cand speli vase, haine etc. detergentii ataca unghiile, iar daca le tii mult in apa se inmoaie.

| blackspell a răspuns:

Ulei de ricin, si laamaie, dupa ce storci lamaia, si iti ramane coaja aia, freaca unghiile cu ea! sau tai o felie si stai si masezi unghiile!
mai poti face asa: ulei de floarea soarelui sau de masline, il incalzesti cat suporti la mana, si pui zeama de lamaie! si stai asa cu mainile in el! si faci in fiecare zi o saptamana si pe urma faci de 3 ori pe saptamana, pe urma de 2 ori. din ce in ce mai rar...pana.o data la nu stiu cat timp.la 2 saptamani cam asa!

| amalyutza a răspuns:

Eu mi le-am facut cu un intaritor bun de la avon, sau le poti tine cateva minute in putin ulei incalzit, cat de tare poti u ca sa rezisti, e destul de cateva ori si o sa ti se intareasca tongue:*nu te costa nimica ca sa incercihee heeeu am incercattongue

| Nuia a răspuns:

Calciu.

| Brn a răspuns:

Este indicat tratamentul cu ulei de ricin. Seara se da jos de pe unghii lacul si se aplica ulei de ricin pe unghii. Se sta minim o ora cu uleiul pe unghii si se maseaza in continuu. Tratamentul ar trebui urmat minim doua luni pentru rezultate...aceeasi problema o am si eu, sper sa functioneze... app uleiul de ricin se gaseste la farmacie, si nu e deloc scump-3 lei.

| Brn a răspuns:

Este indicat tratamentul cu ulei de ricin. Seara se da jos de pe unghii lacul si se aplica ulei de ricin pe unghii. Se sta minim o ora cu uleiul pe unghii si se maseaza in continuu. Tratamentul ar trebui urmat minim doua luni pentru rezultate.