| Yell0w a întrebat:

Am o problema.nu ma pot abtine sa numi rod unghiile. voi ce ziceti? sa-mi pun unghii false?sad

Răspuns Câştigător
| sirina_7189 a răspuns:

1. Factori de risc. Incearca sa constientizezi momentele in care te surprinzi cu mana in gura. Stabileste care sunt situatiile care iti declanseaza impulsul de a-ti roade unghiile. In general se observa ca anumite persoane isi musca unghiile in situatii stresante si generatoare de anxietate.
2. Redu nivelul stresului. Departe de a fi o problema banala, acest ros al unghiilor poate fi un indiciu ca persoana in cauza se confrunta cu un nivel extrem de ridicat de stres. Invata sa te relaxezi prin exercitiu, respiratie, terapie.
3. Lacuieste-ti unghiile. S-a observat faptul ca cele mai bune rezultate se obtin prin mersul saptamanal la manichiura. Daca unghiile tale vor fi frumos lacuite te vei gandi de doua ori inainte sa le strici aspectul. Mai poti incerca si metoda unghiilor false dar aceasta este doar o solutie temporara.
4. Schimba gustul. Unele firme specializate in produse pentru ingrijirea unghiilor comercializeaza lacuri si geluri care au in mod voit un gust neplacut si contin substante cu principii amare.
5. Recompenseaza-te. Stabileste niste targeturi si la indeplinirea fiecaruia ofera-ti singura cate un premiu. Spre exemplu daca reusesti sa nu iti rozi unghiile doua saptamani, rasfata-te cu o sedinta de masaj. Daca "minunea" te tine mai mult de o luna, cadoriseste-te cu o noua pereche de pantofi si asa mai departe.

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Roade un morcov!
Pa, pa.

| BruneTTe a răspuns:

Ai putea sa incerci cu unghiile false. Si o prietena de-a mea avea problema asta si cand si-a pus unghii false nu a mai avut ce roade =))
Dar din pacate, cand a revenit la unghiile ei a inceput din nou. Deci pentru ea nu a fost o solutie. Ma rog, poate la tine merge.
Sau iti poti cumpara asta : http://www.efarma.ro/products.php?id=2025
Sunt sigura ca ajuta.

| Mentaaaaa a răspuns:

Nu ai nevoie de unghii false... Trebuie sa te dai cu ceva amar pe unghii. Exista un fel de lac special pentru asta.

| Hikari a răspuns:

Ca sa te dezobisnuiesti stii ce sa faci? Pune-ti ceva agru pe varful degetelor si atunci cand iti va veni sa le rozi vei da de acel gust acru si nu le vei mai roade. Asa am facut si eu, sau cel putin gandeste-te cum o sa arate unghiile tale in viitor. Cel mai bine este sa te abtii. Mult succes!winking

| Robert a răspuns:

Eu zic sa incepi si cu cele de la picoare...

| Fillaide a răspuns:

Fratele meu avea aceeasi problema si a cumparat de la farmacie o solutie care avea un gust ingrozitor si isi ungea cu ea unghiile.Cand le rodea simtea gustul neplacut si s-a dezvatat de acest obicei.

| zaapalici a răspuns:

Nu cred ca.r fi o idee buna mai bine da.ti ca ardei iute pe unghiile tale si te vei dezvata eu asa am facut. succes

| Shiver a răspuns:

Nu iti pune unghii false
o sa ajunga oamenii sa-ti zica ca esti falsa
incearca sa nu ti le mai rozi
si tinele in apa calda cu sare jumate de ora asa o sa creasca

| Tsunade99 a răspuns:

Pai in primul rand incearca sa iti rozi unghiile mai putin, sau incearca sa-ti rozi un fermuar. Si in al doilea...ai putea sa-ti pui unghii false, dar doar in timpul verii pentru ca daca te vede profa cand incepe scoala nu o sa-i convina.

| sunnyway a răspuns:

Exita niste unguente ceva de genul asta. Ar trebuii sa te interesezi pe internet sau poti intreba in farmacii.

| Damasc a răspuns:

Nu,dupa aia ai sa plangi cand te vei trezi si cu ele roase deoarece ai dat atatia bani pe ele sad macar in astea normale nu investesti nimic.Si eu imi rod unghiile instinctiv fara vreau laughing, nu stiu gaseste-ti alta ocupatie in momentu cand iti vine sa faci asta, la mine mai tine uneori.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Dati'le cu oja.eu asa faceam

| Florii_2470 a răspuns:

Asa faceam si eu acum ceva timplaughing.dar.da`te cu oja.si o sa vezi ca n`o sa ti le mai rozi pentru ca nu vrei sa ti se i`a oja.si asa te vei dezobisnui:d

| oXLoryXo a răspuns:

Am si eu o verisoara care facea acelasi lucru iar de ziua ei i-am cumparat un lac de unghii care pisca iar de fiecare data cand isi rodea unghiile o pisca...asa am reusit sa o dezobisnuiesc.

| Yell0w explică:

Robert: eu zic sa taci si sati vezi de treaba

| Yell0w explică:

Ooo mersi de sfat ArcAngellabatting eyelashes

| Diia_4771 a răspuns:

Nuu,si eu am aceeasi problema si mi-am pus gel dar l-am luat cu dintii jos si dupa aceea mi-au fost vai si amar unghiile.Eu aveam grija de ele in fiecare zi si parca, cand au mai crescut un pic imi era mila sa le rod si asa m-am dezvatat... sper sa iti fie de ajutortongue

| Felly_6219 a răspuns:

Ne roadem unghiile din diferite motive:mici dezechilibre sau tulburari; poate se naste un fratior sau o surioara si parintii par interesati doar de el sau suntem presati de nelinistile si de nesigurantele specifice varstei,ori jigniti si reactionam impotriva noastra, nu impotriva celor care ne ofenseaza. Orcium, la baza oricarui lucru este o problema de comunicare si de afectivitate.
Iata sfaturile mele:
1)pentru camuflarea rezultatelor...rosului si muscaturilor se foloseste ulei de germeni de grau, care se intinde pe partile,, ranite";
2)Intareste-ti unghiile indirect,prin suplimente alimentare care contin fier,cisteina,cistina si procura drojdie de bere(exista la brutarii sau,mai bine, liofilizata, daca chiar nu-i suporti mirosul);
3)Multi parinti, stresati de felul in care arata unghiile, cumpara de la farmacie produse specifice pentru a induce un miros neplacut.Eu insa iti recomand o metoda naturala:cumpara de la Plafar ulei de arbore de ceai si aplica-l in doze mici... efectul este asigurat.
4)Incearca sa ingrijesti estetic forma unghiilor tale si alege lacuri in ton cu look-ul tau...cel putin satisfactia de a avea unghii frumoase te va distrage de la a le mai roade!
5)Cere-le,fara teama, parintilor si prietenilor...un simplu surplus magic:pupici+dragoste+intelegere+seninatate+tandrete+dialog!
P.S.:Sper sa-ti fie de folos sfaturile mele!happy