| alicool a întrebat:

Buna am parul scurt si imi creste foarte greu cum sa fac sa-mi creasca mult mai repede si pana imi creste cum sa-l coafez?

dau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| BrunetteGirl01 a răspuns:

Uleiul de ricin este foarte bun pentru cresterea parului, la fel si cel ma masline.

Infuzia din coaja de lamaie are efect revitalizant si da parului stralucire. Taie marunt cojile de la 500 g lamai, pune-le intr-un vas si toarna peste ele 1, 5 l apa clocotita. Astupa vasul si lasa-l sa stea circa 3 ore, dupa care iti poti clati parul proaspat spalat.

Ar fi bine sa aplici o masca hranitoare macar de doua ori pe luna ca sa ai un par lung si sanatos.

Pentru ca parul tau sa capete stralucirea pe care ti-o doresti, spala-ti parul cu ceai de plante cel putin o data pe saptamana.

Atunci cand ai mai mult timp la dispozitie, stoarce o mana de agrise intr-o ceasca de lapte si lasa-le sa se mixeze timp de 2 ore, dupa care aplica pe par.

Iti poti face si un amestec de ou cu ulei de ricin. Aceasta masca este foarte eficienta, mai ales cand o lasi sa actioneze aproximativ 40 de minute. Ajuta la cresterea parului si la indesirea lui.

Sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| Julieღ a răspuns:

Cresterea parului depinde de fiecare persoana in parte. Cert este ca in timpul verii creste un pic mai mult decat iarna. Se zice ca e bine sa te tunzi cand e luna plina ( cred ca e mai mult un mit).eu m-am tuns acum vreo 2 luni si mi l-a taiat prea scurt. asa ca am facut in felul urmator. Mi-am cumparat Bioscalin Retard (nu stiu daca se gaseste in Romania, eu l-am luat din Italia); sunt integratori pentru par... face firul mai rezistent si favorizeaza cresterea. Am facut tratament timp de 2 luni (se ia o pastila pe zi) si in fiecare zi mi-am facut masaj zilnic si am tras de par ( suna a tampenie stiu.) dar a functionat. In 2 luni mi-a crescut vreo 5-6 cm.

| Inna_3043 a răspuns:

Buna,spala'te cu samponul adecvat tipului tau de par,iti asiguar ca va creste f repede si mai poti folosi si ulei de ricin, il aplici pe par, il lasi sa actioneze 30 min iar, apoi te clatesti happysper ca te'am ajutat

| eedipeta a răspuns:

Ai doua variante
1 foloseste ulei de ricin sau solutia de la gerovital-petroleum
2 foloseste sapun de casa(ala de pe vremea bunicii)
eu folosesc sapunul de casa si-mi creste parul cam 2 centimetrii pe luna

mult noroc

| DanielaB a răspuns:

Se gasesc produse de styling care grabesc cresterea parului, dar poti folosi si uleiul de ricin care ajuta parul nu doar in crestere.