| Ema1234 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am 49 de kg si o inaltime de 1.56, si as dori sa mai dau jos cateva kilograme, in jur de 3-5 :3. Am cumparat fructe de goji, si am sesizat gustul foarte urat al acestora, asa ca le iau cu apa, ca pe pastile. Voiam sa stiu daca, in acest caz, gojiile isi mai fac efectul, sau daca apa afecteaza cu ceva proprietatile de slabit.
A! Si, as dori sa stiu: daca iau in fiecare zi cate 5-7 fructe, in cat timp as slabi, si cam cate kg? Precizez ca am 15 ani. Multumesc anticipat, funda.happy

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Goji nu se consuma asa cum le vezi tu in punga, ci se hidrateaza cam 30 de minute in apa, apoi poti sa le bagi intr-un smoothie cu fructe sau legume.
Sau poti sa le bagi in iaurt si astepti sa se hidrateze si le mananci cu iaurt.
Tu mananci gresit si nu te bucuri de saracul fruct. Goji nu sunt pentru slabit, logic ca daca le manaci doar pe ele pe zi o sa slabesti, poti sa incerci acelasi lucru cu orice fruct sau leguma, organismul slabeste brusc si prost din cauza ca nu are ce sa manaci si isi consuma rezerva, dar apoi cand o sa manaci, pune mult mai mult pentru alte vremuri grele.
Eu te-as saftui sa slabesti sanatos, cu o alimentatie echilibrata si cu cele 3 mese pe zi care sunt sfinte, daca sari peste mese, te ingrasi deoarece organismul are tendinta sa cera mult mai mult dupa o perioada de infometare.
Iar tu la varsta asta o sa iti strici organimul pentru ca nu i dai nutrietii necesari pentru a se dezvolta corect.
Incerca sa mananci sanatos. Sa ai cele 3 mese, cea de dimineata sa fie cea mai bogata caloric si cea mai diversificata ( paine, oua, branza, ceai, lapte, orez, fructe), cea de pranz ceva mai usora ( supa, ciorba, gratar *din legume, vita, pui, curcan*, linte, fasole), iar seara, o salata in principiu, si cina sa fie pana pe la 19).
Intre mese principale poti sa iei si gustrari ( doar dupa cea de dimineata si dupa amiaza), constand in fructe.
Masele sa nu inclda prajeli, prea multe paste, sau dulciuri.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite). Si mult sport, alergat, mers pe bicicleta, sarit coarda, aerobic.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Si am uitat sa iti spun, arati foarte bune la 1, 56 si 49 de kg, atat trebuie sa ai, atat e recomandat mai ales la varsta ta,
eu am 1, 55 si 51 de kg, si nu ma simt grasa si nici nu am de gand sa slabesc.

| madamme a răspuns:

Mai bine ai tine regim. Fara paine si dulciuri.