| LittttleMonster a întrebat:

am si eu o intrebare:cu ce ma pot da pe fata pentru cosuri? dar nu cu fond de ten vreau remedii naturale!? dau FUNDIIITA!

Răspuns Câştigător
| Vali87 a răspuns:

Ca si altii iti recomand sa te duci al dermatolog sa urmezi un tratament sub supraveghere medicala, adica sa fii chemat/a la control periodic de dermatolog. Dc folosesti creme din auzite e posibil sa nu ai rezultate. Eu de ex am incercat mai multe prd in urma cu mai mult timp si pana nu m-am dus la doctor nu mi s-a ameliorat acneea. In vara tot asa am folosit o crema retin a pentru pete 3 luni nu am avut nici un rezultat dupa care mi-am luat boreade 12 m-am dat cu el 2 luni si nici un rezultat. M-am dus la dermatolog si mi-a dat altceva. Deci du-te la dermatolog e cel mai bine. Si trebuie sa fii consecvent/a sa urmezi un tratament minim 4 5 6 luni. Stiu ca nu suna incurajator dar asta e adevarul. Eu am 24 de ani si am problema asta de la 12 13 ani si crede-ma ca sunt familiarizat cu prb asta. SI nu te mai lua dupa unu sau altu ca asa nu stii dc se potrivete tenului tau sau nu.Asta cu pasta de dinti si alte prostii, dc crezi in asa ceva nu ai decat sa incerci dar tie iti trebuie ceva care previna aparitia cosurilor si tratarea celor inflamate deci creme diferite. Asculta-ma ca te invat de bine, du-te la dermatolog cu bilet de trimitere de la medicul de familie nu yrb sa platesti nimic.
Bafta!
Ia bilet de trimitere de la medicul de familie si te duci la dermatolog nu trbs a platesti, si o sa iti dea o crema ceva + ceva pastile (antibiotice sau vitamine) sau nu o sa iti dea pastile poate dc ai o acnee usoara.
Cu tratamentele naturale NU O SA SCAPI DE ACNEE, poate doar sa o ameliorezi UN PIC si doar pe termen scurt. Eu am 24 de ani si am prb asta de 12 13 ani si te rog sa ma crezi ca sunt foarte in tema cu subiectul.

4 răspunsuri:
| frumusik96 a răspuns:

In primul rand, trebuie o igiena stricta. si nu trebuie umblat cu mainile pe fata, e chiar recomandat sa nu se atinga deloc fata, pentru ca pe maini sunt cei mai multi microbi. iti recomand si un lapte demachiant de la CLAS, cu migdale dulci si gabenele, de folosit dimineata si seara. trebuie sa renunti la tot ce contine cofeina si menta! Altii recomanda produsele Dermogent, sau Revitol Acnezine. In nici un caz produse magice de la Avon, Oriflame, Vichy sau altele Oricum, cea mai importanta e igiena!

| Spitfire a răspuns:

Am gasit un website care s-ar putea sa iti fie de folos : http://www.romedic.ro/masti-antiacneice-pentru-cosuri-0P14208

| Dani_2567 a răspuns:

Foloseste Zineryt este doarte bun l-am folosit si eu, este bun atat pentru cosuri cat si pentru semnele care iti raman de la unele cosuri mai adanci. Se foloseste de 2 ori pe zi dimineata si seara inainte de culcare :*! O zi buna :*!

| baby27 a răspuns:

Eu una folosesc argil, se gaseste la farmacietongue.si este foarte buna, mi-a pun pe fata in fiecare zi si un pliculet nu este scup in jur de 2 lei si un plic poti folosi de vreo 3 ori, adaugi putin praf din plic, amesteci cu putina apa pana se face ca o pasta si pe urma o aplici pe fata si o lasi 20 minute, de asemenea si argila de baut este buna sa scapi nu numai de cosii de pe fata ci si de pe tot corpul...eu le folosesc si sunt foarte multumita. poti intreba la farmacie, caci sigur gasesti si sunt si ieftine:X