| Antonia02 a întrebat:

Am si eu o nelamurire...Fondul de ten usuca si imbatraneste pielea? Am auzit si pareri pro cum ar fi ca protejeaza tenul de frig, praf, vant.etc,dar si contra... Voi ce parere aveti?happy

7 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Orice produs cosmetic este nociv, oricat de putin dar atat timp cat te fardezi dimineata iar seara (sau cand ajungi acasa) te cureti bine, te speli si te demachiezi nu este nicio problema.

| sonia7026 a răspuns:

Depinde de fiecare...pentru mine, de exemplu, are efect nociv...imi usuca pielea, imi deschide porii, imi apar cosuri etc.As vrea foarte mult sa renunt la el, dar nu pot pentru ca trebuie sa imi acopar cosurile sadsfatul meu este sa folosesti doar crema hidratanta si sa renunti la a folosi fondul de ten.

| sonia7026 a răspuns:

Indiferent cat de bine te speli si te demachiezi, fondul de ten lasa "urme" si iti "maltrateaza" tenul pentru cateva ore in fiecare zi, sau cat de des il folosesti.De aceea, e mult mai bine sa nu incepi sa il folosesti pentru ca este ca un fel de viciu.Prima data il folosesti sa ai un ten mai radiant, dupa care il folosesti de nevoie pentru a-ti acoperi defectele produse de el si devii dependenta.In concluzie, cine nu a folosit pana acum sa nu foloseasca nici in continuare.

| Al3Kss a răspuns:

Pe cine foloseste fond de ten si am vazut fara am observat si efectele uraaaate descrise de tine. pentru a proteja tenul fa cum spune ralucutza90 da sa fie ceva de calitate. Sfatul meu de ce va uratiti cu prostii din astea ca sa stii ca pe urma cine nu mai vrea sa foloseasca o sa constate ca a devenit dependenta ca arata cu 20 ani mai in varsta si apoi mai lasa-l daca mai poti e ca la sucurile alea care spune ca nu comtin zahar dar cei care beau mai mult si fac o obisnuinta se fac cat magaziile! Uneori la ocazii e binevenit dar personal prefer fetele care nu folosesc asa ceva, chiar da bine sa vezi o fata ingrijita, imbracata bine cu gust si nemachiata ca asa imediat se observa. pur si simplu ingrijirea strict utila. a si mai e o moda care observ acum la fete, fac comenzi de prin tot felul de surse la asa numitele produse de ingrijire cu tona care se presupune a fi foarte bune si naturale... prostiii bani multi si efecte devastatoare poate mai rau ca la fondu de ten. pur si simplu un produs bun de calitate toata lumea ar putea gasi plus ca daca folosesti mai multe pot aparea reactii naspa!

| Al3Kss a răspuns:

Mai Iggy ia cauta tu poze cu starurile astea de cinema nemachiate da asta e putin spus la astia din industria filmului, mai bine zis cauta poze cu ei fara interventia unei armate de stilisti si mai vorbim dupa. sa stii ca pe toti care i-am vazut fara se vede imediat efectul fondului de ten si personal cunosc pe cineva care fol. de ceva timp si i-au aparut niste riduri ciudate deci are o fata care se vede ca a fost mutilata as putea spune de prostiile astea ca se observa daca e de la astea. parca e ceva fortat asa nu pot explica dar eu sunt onest si va zic ca imi dau seama imediat cine foloseste fond de ten de ceva vreme. si eu am vrut sa fol ca nu imi place culoarea mea si am last-o balta de frica cand i-am vazut pastia cum sau uscat!

| Iggy_8006 a răspuns:

Sincer iti spun ca folosesc fond de ten de cativa ani, si nu am experimentat nici un fel de efect negativ.Principiul de baza este sa-l aplici pe o piele curata si in strat subtire si sa nu te culci niciodata seara fara a-l indeparta ( demachiant, dar si mai bine prin spalare cu creme de curatare). Majoritatea starurilor de cinema il folosesc, si poti observa ca nu sunt tocmai "imbatranite"

| laura_2183 a răspuns:

Te dai o zi cu fond de ten si vei imbatrini cu 3 zile