| dulcikata17 a întrebat:

Am si eu o problema:in urma cu 4 luni am mers la ginecolog cu o problema cu menstruatia neregulata + hirsutism (am fire de par pe burta +sani)mi-a dat belara 4 luni sa iau pana in august ar fi trebuit sa-mi cada sau sa dispara parul dar nimic, ce as putea face? Fara epilare, nu vreau sa creasca mai rau.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la endocrinologie, ca ginecologul nu te poate ajuta cu problemele hormonale si endocrine.
De la anticonceptionalele care-ti regleaza ciclul menstrual, la reglarea hormonala a intregului corp, este cale lunga si o poate rezolva doar un endocrinolog!

| dulcikata17 explică (pentru Violleta2022):

Am mers și mi-a zis că singura soluție sunt anticoncepționalele și că dacă nu îmi va trece în maxim 6 luni singura soluție e ceara să mi-l iau

| Violleta2022 a răspuns (pentru dulcikata17):

Te-am trimis la ENDOCRINOLOG, nu ginecolog!
Vorbim de 2 sectii total diferite!
Am inteles ca, medicul ti-a dat anticonceptionalele, dar eu te trimit la endocrinolg sa-ti faca teste si masuratori hormonale, ca sa-ti prescrie hormoni sintetici, care sa te regleze hormonal.

| dulcikata17 explică (pentru Violleta2022):

Ginecologul mi-a zis ca anticonceptionalele ma vor ajuta dar nimic

| Frank51 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu faci nimic. Daca ai doar putin puf nu e nimic grav, unora chiar le place(printre care ma aflu si eu).

| GabyT10 a răspuns:

Mergi la un medic endocrinolog, sigur te va ajuta.In majoritatea cazurilor, hirsutismul nu ascunde vreo afectiune grava, insa cauzele trebuie determinate pentru a putea aplica cel mai eficient tratament.Hirsutismul este cauzat de o crestere a nivelului de hormoni masculini (androgeni). Androgenii sunt produsi in corpul oricarei femei, iar un nivel normal al acestora nu are nici un fel de efecte negative. Sper ca raspunsul meu sa te ajute.Multa sanatate.

| gomen a răspuns:

Si eu am hirsutism insa tot ce pot face este sa accept situatia. Am auzit ca este o problema din genetica, daca unul din parinti/bunici are, si tu vei avea.