| cuputerea a întrebat:

Bună! Am văzut o reteta prin care amesteci sampon cu cafea și ar funcționa crescând parul, a încercat cineva? Funcționează?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu functioneaza nici reteta, deoarece parul creste NUMAI HORMONAL si numai 1cm-max 1.5cm pe luna, indiferent cata cafea iti torni tu in cap.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să te obișnuiești cu organismul tău. Trebuie să îl accepți cu bune și cu rele. Toți oamenii au ceva ce le displace la corpul lor. Dar toți trebuie să ne obișnuim cu problemele care le avem. Curând va veni ziua cea mare când păcatul nu va mai exista în univers, și nici în trupurile noastre. Adică va dispărea orice diformitate, orice suferință, orice "pată și orice zbârcitură" cum spune Biblia.
Noi trebuie să privim la Dumnezeu care a promis că va face să dispară orice problemă, orice suferință fizică, emoțională, spirituală și de orice altă natură. Noi trebuie să privim la lucrurile frumoase din viață; și mai ales la Dumnezeu, la făgăduințele mari și scumpe care ni le-a făcut. Vom avea parte negreșit de ele; numai noi să Îi fim și să rămânem credincioși până la sfârșitul vieții.
Îți recomand cartea "Viața lui Iisus" de Ellen White (o mai găsești și sub denumirea de "Hristos, Lumina lumii"). Nu garantez că prin citirea ei îți va crește părul; dar garantez că prin ea vei cunoaște cât de mult te iubește Dumnezeu. Împreună cu cartea, și inima să-ți fie deschisă; astfel inima ta se va umple de dragostea lui Dumnezeu. Și acest lucru îți va fi îndeajuns.

| Furnicuta000 a răspuns:

Toate trucurile astea de regenerare a parului functioneaza doar daca parul tau a avut de suferit si a cazut si acum vrei sa il ai ca inainte. Dar daca tu ai avut mereu un par care creste greu, subtire si rar, nimic pe lumea asta nu o sa-l schimbe

| lucianMKSro a răspuns:

Nu funcționează. Deși cofeina are potențialul de a stimula foliculii de păr, faptul că tu amesteci cafea cu șampon nu înseamnă că livrezi suficientă confeină în foliculii de păr pentru a vedea un efect semnificativ.

Dacă tot ce îți doreai este răspunsul la întrebare, poți să te oprești din citit aici, dacă vrei și o explicație mai aprofundată citește în continuare.

De-a lungul anilor au fost publicate mai multe studii pe această temă care au concluzionat că aplicare topică de cofeină stimulează creșterea părului. Mecanismul este insuficient studiat dar se crede că acest procedeu stimulează moleculele de semnal din foliculi determinând foliculul de păr să rămână mai mult timp în faza de creștere.
Din păcate majoritatea studiilor aprofundate se află în spatele unor pay wall-rui destul de consistente care nu sunt accesibile utilizatorilor obișnuiți, dar am găsit și câteva la care accesul este gratuit.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3500065/
https://www.mdpi.com/2079-9284/10/4/104
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.16347

Toate studiile au însă ceva în comun. Toate concluzionează că deși există efecte benefice observate în timul sutdiilor clinice și de laborator, mecanismele necesită o studiere mai aprofundată. În unele studii s-a observat și că există o corelație directă între concentrația de cofeină utilizată și potența efectelor.

Legend urbană a amestecării de cafea cu șampon își are rădăcina în aceste studii. Inițiatorii acestui mit au citit probabil concluziile unui astfel de studiu și au concluzionat că dacă îți torni cafea în cap îți va crește părul, sau vei stopa căderea acestuia. Puteau la fel de bine să substituie cafeaua cu cola sau ceai verde. pentru că și acelea conțin cofeină.
Ce nu au observat însă, este faptul că atunci când studiezi mai amănunțit articolele și te focusezi pe cifre, cantitatea/ concentrația de cofeină este cu mult mai mare decât cea pe care o poți obține dintr-o cană de cafea.

Dacă vrei să explorezi totuși efectele benfice ale cofeinei, eu îți recomand fie să alegi un șampon formulat pe bază de cofeină, sau dacă vrei o formulă mai naturală, un mix de uleiuri pentru păr și piele (scalp) pe bază de cafea.

| georgcyc a răspuns:

Nu am știut