| warmheart10 a întrebat:

as vrea sa-mi sugerati ceva remedii naturaliste pentru parul gras sad

3 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Sa te clatesti cu apa la care adaugi cateva linguri de otet. Reduce secretia de sebum si da stralucire parului.

| Siracuzia a răspuns:

Cateva remedii pentru parul gras cu exces de sebum:

Se clateste parul cu infuzie din frunze de nuc. Parul va capata nuante de brun.
Se maseaza scalpul cu tinctura de brusture. Va intari firul de par si va controla excesul de sebum.
Pentru controlarea si reglarea excesului de sebum, se pun in apa de clatire 2-3 picaturi de ulei de arbore de ceai.
Se maseaza scalpul cu o lotiune preparata din 4 lingurite de plante uscate (urzica, rozmarin, coada-calului si cimbru, in cantitati egale) la 150 ml apa si o lingurita de otet de mere sau suc proaspat de lamaie. Se prepara infuzia de plante, se strecoara, se adauga otetul sau zeama de lamaie si cu lotiunea obtinuta se maseaza bine scalpul, dupa spalare, avand grija sa se umezeasca parul. Nu se clateste si se lasa sa se usuce de la sine.

| Andreea14Bianca a răspuns:

Am si eu aceasta problema de ceva timp.
Am citit acum cateva zile intr-o revista ca zicea daca ai parul gras si faci matreata e foarte bun ceaiul de menta. Clateste-te cu el pe cap dupa spalare si parul tau o sa iti fie recunoscator. Am incercat si eu si chiar functioneaza.
Daca si cade sau este deteriorat ar fi recomandat sa folosesti balsam de par la fiecare spalare pentru a se pieptana mai usor si a nu se rupe. Clateste bine parul dupa aplicarea balsamului.
Si daca parul tau are tendinte de ingrasare nu foosi produse de styling pentru ca iti va arata parul si mai incarcat. Si incearca sa folosesti un sampon adecvat pentru tipul tau de par. Eu folosesc de la Elseve pentru par gras.
Sper ca te-am ajutat si ca au functionat si la tine.