| SaRiNoOtZa a întrebat:

Buna as vrea sa va intreb ce se intampla daca iti intinzi parul cu placa? Fiindca eu vreau sa mi-l intind dar parinti mei nu ma lasa fiindca spun ca o sa imi ard parul. Cei ce isi intind parul cu placa folositi niste produse?

Răspuns Câştigător
| вυттєяƒℓу ƒℓу αωαу -» a răspuns:

# Ca masura generala de precautie, n-ar fi prea indicat sa folosesti placa in cazul in care parul a fost facut permanent sau vopsit. Actiunea de intindere este foarte agresiva pentru fir.

# Placa de intins parul nu trebuie sa fie folosita zilnuc, ci numai ocazional, pentru ca altfel parul ar fi deteriorat ca urmare a temperaturii inalte la care este expus in mod repetat.

# Nu folosi niciodata placa de intins daca parul este umed. Usuca-l cu foehnul, daca nu ai timp sa-l lasi sa se usuce liber (cum ar fi cel mai indicat). De asemenea, in masura in care acest lucru este posibil, nu intinde parul in aceeasi zi in care l-ai spalat, ci in ziua urmatoare - firele se vor electriza mai putin.

# Pentru a proteja firul de efectele caldurii, foloseste ulei de par special conceput in acest scop si avand efect de protectie termica. Nu aplica prea mult insa, pentru ca ulterior exista riscul ca parul sa arate ca si cum ar fi nespalat.

# Cel mai bine este ca in prealabil sa aplici un balsam special, care nu se clateste si este special conceput pentru intinderea parului.

# Daca nu ai un astfel de produs la indemana, poti folosi si spuma coafanta. Prinde cate o suvita de grosime medie, aplica spuma pornind de la radacina si usuc-o de jos in sus, de preferat cu jetul de aer rece, pentru ca este mai putin agresiv decat cel fierbinte.

# Placa de intins parul pe baza de aburi prezinta avantajul de a hidrata forul in timpul operatiunii, lasandu-l stralucitor si matasos.

# Suvitele intinse pe placa nu trebuie sa fie prea groase, iar aparatul nu trebuie lasat sa actioneze mai mult decat intervalul prevazut pe ambalaj (acesta difera in functie de tipul placii, care poate fi din metal sau ceramica).

14 răspunsuri:
| gaga_5261 a răspuns:

Mai pe scurt! NU e nimic rau in ati indreptata parul... dar atentie sa fie o placa putin mai scumpa pentru ca e mai buna. Iti recomand Remington. Iti dau un link pentru a te orienta.
http://www.shopmania.ro/magazin~cauta-placa-remington.html

| AdaIoana18 a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu vreau sa imi intind parul dar parintii mei nu ma lasa dar cand o sa merg la coafor o sa o chem pe mami cu mine sa vada ca nu este nimic rau in a-ti indrepta parul. Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nup... nimic!
eu ma intind aproape zilnic si dupa fiecare baiehappy, iar parul inca mai poate... nu are aspect ars si sta foarte bine big grin [imi intind parul cam de 3-4 luni, asa mai des]
sfatu meu e sa nu mai "ascultzi" atat de mult parintii si sa incepi sa faci ce vrei tongue
SUCCES!

| Ionutzsa a răspuns:

Pai daca folosesti o placa ieftina clar o sa ti se arda! Iti recomand si eu Remington happy, incearca totusi sa nu-l faci zilnic, desi fetele spun ca n`au probleme fiindca si`l fac zilnic, o sa aiba in viitorul apropiat. Daca incepi sa te faci cu placa cumparati si masca de par buna, ulei "de presa" [parca asa-i ziceaon the phone de la Kallos.

| radu a răspuns:

. mersi roxy nu stiam de astea am mai aflat si eu ceva.asa imi zice si maicamea. incearca sa til intinzi mai rar. odata la o saptamana poate si foloseste o placa de calitatewinking

| Sara2 a răspuns:

Am parul panala fund, si il indrept fregvent cu placa, si folosesc balsam de par pentru par deteriorat si degradat, si niciodata nu se arde e mereu sanatos, bine eu nu am parul deteriorat, dar asa folosesc ca sa se intretina bine

| arrriadna a răspuns:

... si mai depinde si ce fel de par ai... Daca e firul subtire si se toceste repede, abandoneaza ideea.

| johny_9421 a răspuns:

Ca si orice alta descoperire, placa de intins parul, pe langa avantajele stiute de toata lumea, are si dezavantaje. Expunerea firului de par la o temperatura foarte mare, zilnic, duce la 'arderea' parului, ca sa zic asa, la despicarea varfurilor etc.

| dark angel_6299 a răspuns:

Depinde de placa. De preferat sa ai placa de ceramica care nu arde parul si este mai rezistenta. Eu mi-l indit aproape zilnc de cateva luni si nu vad nicio schimbare!

| andreea7520 a răspuns:

Daca iti vei lua o placa foarte buna de par, trebuie sa stii ca iti va arde parul foarte rauhappy Nu te mint, asta li se intampla la majoritatea persoanelor ce`si indreapta parul des. Daca vrei sa-ti cumperi o placa de par, ia`ti una buna, INSA ai grija cat de des o folosestihappy Daca o folosesti zilnic vei ajunge sa ai parul foarte ars sad :*

| ~kostynela~ a răspuns:

Daca ai parul tau natural atunci nu trebuie niciun produs... dar cu o conditzie:sa folosesti placa din ceramica pentru ca aia nu arde firul de parwinking
eu asa folosesc:*
succeshappy

| SaRiNoOtZa explică:

Multumesc pentru ajutorkiss. Firul parului meu este foarte gros. Eu am parul ondulat si este si deshappy

| addicting a răspuns:

Eu am placa de anul trecut din iunie de la remington si atunci cand imi indrept parul arata extrem de bine si nici nu miroase a ars, nu folosesc nici un produs si folosesc placa de 2 ori pe saptamana.nu-mi indrept parul cand e ud si nu am varfurile f tocite cum am auzit la altii. daca vrei sa-ti iei placa ia-ti de la remington si foloseste produse de la elseve

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mei nu vor sa-mi ia placa si eu am 50 de lei, credeti ca adica imi iau o placa asa ieftina ii buna?:-(