| Marina_Cătălina_1998 a întrebat:

as vrea si eu o masca de par pentru cresterea parului! Ma poate ajuta cineva?

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Parul creste doar 1mm pe zi, mai mult nu.
Eu nu folosesc uleiul de ricin simplu pentru ca e prea gras pentru par ( parul meu are tendinta de ingrasare) si se duce destul greu din par.
Eu folosesc o masca de par care include si uleiul de ricin, este o masca regenatoare, dar nu face minuni.
masca este formata din : cu un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul, apoi aplici un balsam.
Masca se foloseste de 1-2 ori pe luna

| 愛日本 a răspuns:

Ulei de ricin sau/si masline + galbenus de ou + miere + lamaie
2/3 ori pe saptamana
+masaj scalpului

| Syndre a răspuns:

Uleiul de ricin este într-adevăr bun pentru creșterea părului, personal recomand o ceașcă de ulei de ricin(sau jumătate dacă n-ai părut foarte lung) + un gălbenuș de ou.
Însă dacă chiar vrei să vezi rezultate, net superior e uleiul de cocos, îți spun din proprie experiență. Puțin ulei de cocos + puțină miere + eventual puțină zeamă de lămâie rămâne masca mea favorită pentru părul lung.
Poți să faci și un mix simplu din uleiuri, 2 lingurițe de ulei de ricin + 2 lingurite de ulei de cocos + 2 lingurițe de ulei de măsline aplicat pe toată lungimea părului de la rădăcine și lăsat câteva ore, dar ai grijă că se scoate greu din păr după.

| maaadyyy a răspuns:

Incearca sa-ti pui la radacina parului ulei de ricin cu putin suc de lamaie amestecat uleiul de ricin ajuta la cresterea parului... poti incerca si uleiul de masline happy