| necla a întrebat:

as vrea si eu sa stiu daca ceaiul de musetel este intr-adevar bun si pentru brunete... daca chiar are rezultate pentru deschiderea parului. A mai incercat cineva?

Răspuns Câştigător
| rox a răspuns:

Poate te ajuta cu ceva:
Musetelul poate fi un "instrument" foarte util pentru blondele care isi doresc o nuanta cat mai naturala, dar si pentru cele care vor sa isi deschida culoarea parului. Potrivit motherearthnews.com, pentru a obtine infuzia de musetel, toarna o ceasca de flori de musetel intr-un litru de apa. Lasa musetelul sa fiarba timp de o jumatate de ora, apoi ia-l de pe foc si lasa-l la racit. Ulterior, strecoara-l cu un tifon.

Spala-te pe cap cu samponul tau obisnuit. Dupa samponare si clatire, foloseste ceaiul de musetel pentru a-ti clati iarasi parul, timp de 15 minute. Pentru a-l putea refolosi, stai cu capul deasupra unui vas, in care sa se scurga ceaiul. La final, sterge parul si infasoara-l cu un prosop. Ramai cu solutia de musetel timp de 15 minute pe par, apoi clateste-te cu apa curata. Daca nu te deranjeaza mirosul, nu este necesar sa te mai clatesti.

Sucul de lamaie este un alt ingredient important pentru cele care doresc sa isi deschida culoarea parului. Toarna sucul a doua lamai intr-un litru de apa. Foloseste amestecul pentru a-ti clati parul, la fel ca in cazul ceaiului de musetel.

14 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Sunt multe raspunsuri pe care le vei primi de la mine: 1. ceaiul de musetel actioneaza mai mult in stomac si pentru rinichi decat la par. 2.foloseste si la par. 3 face parul brunet mai deschis dar putin. Eu am parul castaniu adica maro si nu trebuie sa il folosesc, insa l-a folosit matusa mea. Ea are parul negru. A baut o ceasca plina timp de 4 zile si a mers.Parul i s-a transformat in saten.

| maria a răspuns:

Nu vreau sa te intristez dar are efecte doar intern, extern nu, cel mai bine ar fi sa cumperi ceva de la plafar, vreun sampon sau Hena, care iti poate colora parul sau alte produse, daca doresti sa il hidratezi.Sanatate multa si ai grija de tine.

| Mariiia a răspuns:

Si in cat timp, sau dupa cate spalari se observa diferenta?

| biby29 a răspuns:

Ceaiul de musetel este bun doar pentru parul blond inchis sau saten deschis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotia mea a incercat si a mers. dar la par natural nu vopsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sucul de lamaie intr-un litru de apa + bea o cana de ceai de musetel o saptamana. rezultatele sunt foarte bunehappy Eu nestiind ce metoda sa aleg, le-am impreunathappy, iese suuuperr. Ps: eram bruneta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iarta-ma dar, ceaiul de musetel e valabil numai pentru blonde sau satene!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare!
Eu am parul saten deschis/blond inchis natural, cu fir subtire si foarte fin. Am folosit musetel si lamaie de 2 ori si-am primit primele complimente pentru parul care se face mai blond si mai auriu "pe zi ce trece".
Iata reteta:
- 20gr ceai de musetel
- 2 lamai
- 500 ml apa
Faci o infuzie de musetel: lasi sa dea apa in clocot, adaugi musetelul, apoi lasi 20min vasul acoperit. Strecori ceaiul si adaugi sucul a 2 lamai proaspat stoarse.
Aplici infuzia respectiva pe parul spalat si uscat, o lasi sa actioneze 15-20 min, apoi usuci parul cu foenul folosind aer foarte cald. Nu clatesti! Caldura ajuta in procesul de decolorare. La urmatoarele spalari aplica un balsam nutritiv, deoarece lamaia usuca putin parul. Dupa doar 2 utilizari, am obtinut o deschidere definitiva a parului cu 2-3 tonuri, intr-o nuanta aurie naturala si stralucitoare.
Din pacate tin sa te descurajez daca esti bruneta. Nu cred ca se va observa vreo diferenta.
Tratamentul merge in cazul parului fin, natural saten sau blondut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat si eu ceaiul de musetel.Sunt satena si merge.Am baut timp de 2 saptamani zilnic ceai de musetel, si mi-am clatit parul, tot cu ceai de musetel, dupa fiecare spalare. A mers. sunt mult mai blonda acum.Prietena mea este bruneta. Si a avut ambitia de a incerca reteta aceasta timp de 2 luni. Si a mers. Dupa 2 luni de baut si clatit cu ceai de musetel, e satena.Se observa diferenta. Sper sa iti reuseasca...Ps: poti lasa un Id si iti trimit pozehee hee

| Anastar12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna! Si eu sunt satena, dar crezi ca daca folosesc reteta aceasta imi va face parul un saten foarte deschis? Eu i-ti las email-ul meu ca sa imi trimiti poze cu rezultatele tale si ale prietenei tale daca le mai ai. Email: andreeaandronache481@gmail.com

| raluca_4568 a răspuns:

Da ti-l mai deschide, dar nu ft mult.

| tamvls a răspuns:

Referitor la reteta cu 20 g musetel si 2 lamai. vreau sa stiu cat de des trebuie facuta pentru a avea efect? am parul vopsit. sper sa functioneze.

| necla explică:

Pai oricum nu m-as fi asteptat k din negru sa devina saten asa deodata...doar sa nu mai fie un negru asa aprins...si daca ar fi sa se mai deschida putin... s-ar deschide tot parul sau 2-3 suvite? multumesc mult pentru rasp si sfaturi... pupici

| necla explică:

As vrea si eu sa contactez persoanele care au incercat aceste solutii si care au reusitbig grin