| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna, cam de prin aprilie am inceput sa iau in greutate, aveam 52 de kg acumm am 65 si nu arat deloc ok imi e rusine sa ma imbrac in pantaloni scurti sau rochite scurte deoarece se vede celulita pe picioare si sa marit si abdomenul, am 1.60 si nu arat deloc bine efectiv nu ma plac, am incercat cu ceai verde dar fara rezultate, exista ceva ceaiuri pastile sau orice dieta care sa scap de kg in plus pentru ca ma urasc in momentul asta, nu mananc carne grasa de porc sau vita decat pui peste sau curcan si seara dupa ora 7 nu mananc nimic evetual un fruct cateodata, mancaruri fast food deloc si nici paste sau paine le-am inlocuit cu orez dar nu in exces.
As dori sa fie ceva care sa aiba efect si sa scap de ele rapid in maxim 2-3 luni.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai incercat ceai verde zici tu laughing dar sa maninci foarte putin ai incercat?
Te ingrasi ca maninci foarte mult, deci nu maninci mult, maninci foarte mult.
Din aprilie pana acum sa crezi cu peste 10 kg asta spune tot. Bagi in tine ca spartu laughing

Oamenii nu pricep nici acum, tu ai dovada in fata ta, tu insuti esti dovada dar refuzi sa crezi, continui sa crezi toate timpeniile ce ti se spune, sau le auci mai stiu eu pe unde.

Orice bagi in gura se numeste mincare. Legat de ingrasatre, orice ai minca peste necesarul de care are nevoie organismul se va depune ca grasime.

Poti minca si lapte de cuc laughing poti sa maninci si iarba, te ingrasi la fel.
Ce auzi, sau ti se spune mincare sanatoasa.Dar unde ai vazut tu mincare nesatoasa?
Mincarea nesatoasa este aia care atunci cand maninci mori, sau iti face rau, in sensul ca ar fi otrava, sau chestii genul asta.

Orice mincare comestibila este sanatoasa, restul is povesti, va prostesc unia sa faca ei bani. Fastfood, ce vezi tu ca ar fi nesatos la acea mincare?
Sau sa explice cei care tot bat toba ca mincarea de la aia nu ar fi buna.
Tu maninci ce spui si iacxata ca te faci cit tancu laughing cu tota mincarea ta sanatoasa.

Inca odata, nu conteaza ce maninci, conteaza CIT MANINCI, cit bagi in gura si cit efort depui.

Este logic. Daca tu consumi o cantitate de energie, va trebui sa o pui la loc.
De asemenea oraganismul mai are nevoie de mincare sa se repare si ce nevoi mai sunt.
Daca tu ii dai aproximativ cantitatile astea, nu ai cum sa te ingrasi, asa ceva nu exista.
La tine este lipsa totata de activiotate fizica, deci consumul de energie este aproape de zero, si maninci la greu laughing organismul primeste, nu are ce face cu atita mincare si depune ca slanina laughing

Bei ceai si te astepti la ce? Ce sa iti faca un ceai? Pe ala il elimini, este apa, daca organismul n-are nenvoie elimina ceaiul tau.Cit de naivi puteti sa fiti, nu mai stiti ce sa faceti ce sa beti, numa sa nu cumva sa taiati ratia de mincare laughing

Ati face orice, dar sa continuati sa bagati in voi mincare era sa zic eu ca cine laughing

Daca te-ai ingrasat in halu asta ce spuil, redu toata mincarea la jumate, asta asa deodata, Daca tot cresti, mai reduci in continuare,, la efortul ce il depui, poate e suficient si sa maninci odata la 3 zile.

Este foarte simplu, maninci mult, restul is povesti.

Medicamente exista, dar alea asta fac, te face sa nu mai maninci, nu te gindi ca vai o sa te lafai in mincare si pastila minune te slabeste laughing nici pomeneala, asa ceva nu exista. O pilula asta face, iti taie pofta de mincare, te face sa nu mai bagi in tine cit un porc laughing

Asta e dieta, sa maninci 15% din cit maninci acum, restul is povesti, o sa te faci cit china laughing.nu gte poti abtine de la mincare, iar acele pilule au si efecte secundare, asta ca idee.

Asa ca e mai bine sa renunti la mincare decat sa cine stie ce sa te mai doara sau ce disicomfort sa mai ai din cauza acelor pilule.

Dar si alea costa foarte mult, de fapt nu-s pilule is injectii, dar costa de te rupe, plus ca dupa ce nu mai faci, o sa revii iar la dieta ta, aia de ingrasare, sa bagi in tine ca sparta, si tot aici vei ajunge.

Singura modalitate este sa nu maninci, sau sa maninci f putin, mai ales daca nu faci efort fizic mai deloc.

Nu conteaza ce maninci, nu conteaza cand maninci. Conteaza CAT Maninci ai priceput?

Daca vrei sa intelegi bine, daca nu vei ajunge in curand sa te rostogolesti cand mergi laughing vei ajunge ca un balon. Daca chestia asta nu te sperie, sa te faca sa renunti la a mai minca cantitati industriale de mincare, atunci asta este destinul tauk sa devii o bila care se rostogoleste laughing

| XxBlueRosexX explică (pentru relian):

Mda un raspuns de tot rasu plin cu jigniri nici nu m-am obosit sa il citesc tot...hai pa

| gabicoo a răspuns:

Puii sunt crescuți cu acei așa ziși "hormoni de creștere" - aici este buba.

| TimberWolf a răspuns:

Deficit caloric si sport, post intermitent, ai 1-2 mese pe zi, nu exagera cu apa ca nu esti fantana.
Te asiguri ca in alea 1-2 mese ai majoritatea nutrientilor necesari.
Vezi sa nu abordezi diete din alea fara carne, doar castraveti si apa plata, ca iti vine dracu rau pe strada. Sora unui prieten a tinut o dieta din asta doar cu apa si nu stiu ce si a facut diabet, ajunsese scaroaja, daca o puneai pe cantar nici nu pornea, extremele nu sunt bune.
Cel mai bine e sa vorbesti cu un nutritionist, dieta se ajusteaza in functie de varsta, sex, greutate, etc.

| Yurisa a răspuns:

În primul rând dacă iei medicamente, anticoncepționale s-ar putea să îți afecteze hormonii și să iei în greutate. Recomand mai întâi să mergi la medic să verifici dacă totul e ok.

Dacă rezultatele tale sunt bune atunci recomand să mînânci în deficit caloric. Folosește aplicația eat & track este super utilă ca să îți monitorizezi mâncarea.

Btw degeaba înlocuiești pastele din grâu cu alea de orez, tot carbohidrați sunt laughing

| dragodana a răspuns:

Salut!
Dar spor tai incercat?
Dieta fara miscare, cam greu. Sport fara dieta mai e ceva-ceva.
Am tinut la un momnetdat dieta Rina+sala de 2 ori/saptamana si chiar am vazut rezultate.
Tu ai zis ca nu mananci fast food.Dar junk food? Chipsuri? Energizante? Sucuri? De astea nu ai zis nimic.
Clar deficit caloric si miscare ca sa stai pe spate si doar cu ceai verde nu merge.
Ca sa fi slab cere multa munca.

| Anonim34545jkjk a răspuns:

Imi pare rau sa iti zic, dar n ai cum. Ca sa slabesti trebuie sa fii intr-un deficit caloric, practic sa tii o anumita dieta timp de cateva luni si vei slabi. Pe langa asta adauga si sportul, du te plimbate o ora sau alearga. Nu trebuie sa scoti definitiv mancarea grasa din dieta sau dulciurile, dar nici sa continui sa le mananci cum faceai pana acum. La inaltimea ta intre 50-60 de kg ar fi perfect. Daca vrei iti pot da numarul unui nutritionist bun care te poate ajuta sa iti formezi dieta potrivita tie.

| Mariuselchirita a răspuns:

Vreau sa iti spun ca prima modalitate este sa nu mănânci deloc. Obisnuiam sa fiu asa acum câțiva ani și am rezolvat necazul.Incearca sa faci sport, mănâncă regulat cum ar fi salate(dacă se poate cu ceapa ca sunt sănătoase pentru necazul tau).Nu mai manca uleios și lasă fast food-ul ca oricum îți dă 3 boabe și le termini rapid.