| paulp a întrebat:

Ce inseamna cusaturi vulcanizate, sa zicem la o geaca de iarna, sau la un cort? Cum arata ele?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Genul asta de cusaturi se utilizeaza la imbracamintea de ploaie si la corturi. E o chestie mai high-tech, asa. Adica, peste cusatura, se aplica un fel de pelicula subtire din cauciuc, pentru ca apa de ploaie sa nu patrunda prin gaurile lasate de ac, cu ocazia coaserii. Prin aceste cusaturi "vulcanizate", se creeaza o impermeabilitate de 98%.