| CalinaXandra a întrebat:

Bună! Ce se poate întâmpla dacă folosesc o crema pentru ten deschisa după cele 6 luni? Specifica pe cutie a fi folosita în 6 luni dar expira abia la anul. Nu își mai face efectul sau pot sa apară iritații sau alte chestii? Pe prospect nu scrie.

Răspuns Câştigător
| lucianMKSro a răspuns:

Produsele cosmetice au două tipuri de termene de expirare.

1. Valabilitatea la raft: Data de expirare indică cât timp produsul este sigur și eficient dacă este nedeschis.
2. PAO (Period After Opening): Simbolul PAO care arată ca o cremă cu capacul deschis însoțiti de un număr de luni înseamnă că după deschidere, crema ar trebui folosită în acest interval. Termenul PAO în general se referă la perioada în care formula produsului rămâne neschimbată odată cu expunerea conținului la aer.

Termenul PAO are o marjă de eroare calculată de producător în situații de utilizarea rațional previzibilă, ceea ce înseamnă că imediat după expirarea acelui termen produsul este în continuare ok. Cu toatea astea, cu cât te îndepărtezi mai mult de momentuyl deschiderii cu atît riscurile cresc. Acestea pot varia în funcție de formula cremei de la scăderea eficienței produsului, la incapacitatea conservanților de a menține formula necontaminată și de a preveni dezvoltarea coloniilor de bacterii și până la reacții alergice.
Știu că te doare inima atunci când trebuie să arunci un produs neterminat, mai ales dacă este un produs scump. Dar totuși vorbim despre un produs pe care îl aplici pe față. Așa că îți recomand să nu îl folosești o perioadă îndlungată după expirarea PAO.

1 răspuns:
| Andreyaluy a răspuns:

Normal, nu ar trebui sa iti apara nici o iritatie daca crema expira la anul, dar daca vezi ca acel continut din crema este separat(adica uleiul iti iese primul din tub si dupa crema specifica) este pe cale sa expire si nu mai este recomandat sa o folosesti, abia atunci daca o folosesti constant iti vor aparea ititatii.