| Bianca23Andreea a întrebat:

Buna,cum pot scapa cat mai repede si eficent de vergeturi? Tratamente de urmat sau creme?

4 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Nu exista creme. Doar laser.

| Korkodeln a răspuns:

Veste proasta: "Vergeturile se pot estompa într-o anumită măsură, dar niciun tratament nu poate elimina complet aceste semne odată ce au apărut."

Odata ce ai vergeturi le ai pentru toata viata, poti sa le mai ascunzi sau sa incetinesti raspandirea lor sau sa devina mai accentuate, dar asta e, de disparut nu vor dispare niciodata, nici repede, nici incet, cu orice tratament.

Detalii:
https://www.doc.ro/......-niciodata

| lucianMKSro a răspuns:

Așa cum a răspuns și Korkodeln, vergeturile nu dispar niciodată definitiv. Le poți estompa vizibilitatea cu produse dermato-cosmetice sau tratamente cu laser sau micro-neeedling. Dacă optezi pentru prima variantă (produse dermato-cosmetice) îți recomand să încerci Nature Spell Strech Marks Oil care este un amestec de uleiuri naturale îmbogățit cu bakuchiol ( retinol vegetal) și vitamina E. Masezi zona cu vergeturi pentru câteva minute după ce faci duș iar în timp vei observa cum vergeturile se estompează până ce devin din ce în ce mai putin vizibile.
Produsul ăsta poate funcționa și profilactic (ca să previi apariția de noi vergeturi) și e sigur pentru utilizarea în timpul sarcinii.

| AncaDorina1993 a răspuns:

Eu am un ulei cu aloe Vera îl vrei și tu? Tare fain. Scumpuț dar merita.