| NadyPorahy a întrebat:

Bună!

Dacă mă dau cu ojă semipermanentă și după, mă dau cu un lac transparent peste, fără să bag unghiuțele la lampă, se usucă?

Îmi este frică să folosesc lampa led. Am auzit foarte multe lucruri. Știu că e riscant și că poți face cancer + că îndepărtarea e foarte complicată și pot afecta unghiile.

Mă întrebam dacă pot proceda așa și să-mi reziste cât de cât, adică mai mult decât rezistă un lac obișnuit.

Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai prostii ai auzit, cine stie ce desteaptă te a invatat prostii.Foloseste lampa led ca nu ti va intampla nimic rau.

| Catrice a răspuns:

Stai la soare atunci laughing

| alina2k18 a răspuns:

Nu se usuca pentru ca este 'uscare' [ intarire ] la UV nu la aer cum este cea normala.
Din lichid se transforma in solid la UV ca si gelul, baza, toate de sunt pe baza de polimeri.
Plus ca trebuie pregatita unghia inainte daca folosesti oja semi, nu se aplica direct cum e oja clasica.

| DeeDee817 a răspuns:

Nu se usucă nici dacă stai 5 ani. Îmi pun unghii cu gel de 4 ani și nu am pățit nimic.

| Uka925 a răspuns:

Salut! Nu se usucă semipermanenta fara lampa UV, oricât ai aștepta. La perioade relativ scurte de timp, nu o sa te afecteze. Eu imi fac manichiura destul de rar (o dată la 4/5 luni sau chiar mai mult) cu gel sau oja semipermanenta ce necesită lampa, pentru ca e mai comodă oja clasică pentru mine.
Folosește-o cu încredere, nu te va afecta. Doar nu uiti de mână acolo, in lampa, ore in sirlaughing