| Stefania96dfg a întrebat:

Dc am toate varfurile despicate? Ce ar trebui sa fac! Ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| MyYLife a răspuns:

Ce sa faci:
Foloseste sampoane si balsamuri hidratante pentru parul tau "insetat"- mai ales daca petreci mai mult timp in locuri uscate, cu aer conditionat.

Ce sa nu faci:
Nu il usca prea mult si nici nu folosi in exces instrumentele gen placa. Nu considera ca trebui sa te speli pe cap in fiecare zi. Si nu uita ca tratamentele chimice gen vopsit sau facut permanent iti distrug parul.

Din nou, varfurile despicate rezulta in urma intaririi cuticulelor. Daca acestea se indeparteaza complet, partea interioara a varfului de par ramane descoperita si se uzeaza.

Ce sa faci:
Taie varfurile in mod regulat la un profesionist pentru a evita aparitia varfurilor despicate.

Ce sa nu faci:
Nu-ti pieptana parul in exces atunci cand este ud. Incearca sa folosesti perii cu dinti moi, distantati si schimba elasticele cu prinzatori de material pentru a evita ruperea firelor. funda?

5 răspunsuri:
| Andrux a răspuns:

Pai tunde-te. apoi foloseste un sampon si balsam hidratante, speciale pentru parul tau. Poti intreba si coafeza.e se pricepe mai bine happy

| MiiMii a răspuns:

Pentru ca odata la 2-3 luni ar fi indicat ca varfurile sa fie tunse si probabil tu nu te-ai mai tuns de ceva timp. Trebuie sa mergi la salon sa-ti taie din varfuri cat e necesar(depinde cat de mult e despicat) si apoi ai grija cam la 2-3 luni sa mergi la tuns :d. Si mai usor cu placa de intins parul daca o folosesti. :d eu cu aia imi nenorocesc parul` laughing

| MadQueen a răspuns:

Varfurile parului se despica la toata lumea indiferent ce ai face. Trebuie sa iti tunzi parul ( doar varfuile ) pentru ca acesta sa creasca sanatos happy

| Ella_1816 a răspuns:

Tunde varfurile odata la 3 luni, nu folosi placa, foen, ondulator... si foloseste un balsam special pentru varfuri despicate. Incearca sa iti faci o masca din ulei de masline( gasesti detalii pe net)

| Măriucaaaaaaa a răspuns:

Asa am avut si eu.am fost la coafor si mi-a zis ca din cauza uscatorului(placa, ondulator)sau din cauza ca nu mi-am mai retezat varfurile demult.eu zic ca ar trebui sa.ti retezi putin varfurile.sau poate e de la sampon...