| NOOOONAME a întrebat:

De ceva timp am parul foarte degradat, un fir sanatos e de vreo 2-3 ori mai gros decat cel degradat iar problema e ca am mai multe fire degradate in partea din față.Nu folosesc geluri de par sau fixativ. De ceva timp folosesc uleiuri naturale cum ar fi ricin sau catina dar am folosit si de argan dar parul meu e la fel de degradat si firele degradate mai sunt si ondulate.De precizat e ca ma spal zilnic pe cap din cauza ca folosesc uleiuri dar ma spalam zilnic orium si inainte si ma gandeam ca poate asta e problema, spalatul excesiv.In fine as dori un sfat, ce as putea sa combin sau sa fac sa nu mai fie asa de subtire firul, arata inestetic si se rupe usor.

2 răspunsuri:
| Eliza081117 a răspuns:

Buna! Eu zic ca sa incepi un "tratament", prima data sa mergi sa iti tunzi varfurile cel putin. Atunci parul tau isi va da un restart, in a mai creste si se va regenera altfel. Mai apoi, incearca sa te speli la 2 zile. Spalatul zilnic rareste si subtiaza parul. Uleiurile de par aplica.le numai pe lungimea parului nu si la radacina, astfel nu va fi nevoie sa il speli zilnic. Si incearca sa iti faci masti naturale acasa cu ou, miere. Cauta pe net ceva masti pentru regenerare si gasesti. Si daca mergi sa te tunzi, intreaba frizerul ce sfaturi are. Succes!

| Bondarel99 a răspuns:

Uleiurile fac minuni (am vazut asta pe parul meu-in special cocos si masline, ala de masline e baza), dar ca sa aiba efect trebuie sa stai minim 3 ore cu parul imbibat in ulei, daca stai doar cateva minute iti dai degeaba pentru ca nu au timp sa actioneze.