| bernylory a întrebat:

doresc sa-i pun cercei fetitei mele, daca stiti va rog sa ma lamuriti si pe mine cam cum se procedeaza cu pistolul de gaurit, am gasit sa-i dau gairi intr-un magazin de bijuterii, dar nu stiu cum se procedeaza se da gaura direct cu vreun cu pistolul cu ac si apoi se introduc cerceii medicinali sau se da direct cu cerceii? pentru ca cineva mi-a zis ca ar fi mai bine sa merg la spital pentru ca se dau gauri cu ac de seringa, pentru ca la bijutier nu se stie cum se sterilizeaza, dar daca la bijutier s-ar da cu cercelul nu vad riscul, de fapt nici n-am intrebat care este procedura, voi ce parere aveti, cum se da cu pistolul cu cercelul direct sau cu un ac special al pistolului?

Răspuns Câştigător
| NELIAN a răspuns:

Cercelul cu care se da la bij. este sterilizat si ramane in ureche dupa gaurire iar pe locul cu pricina se aplica un dezinfectant (nu te du la spital precis prinzi vreo boala!)cu pistolul dureaza 1 sec. si costa 15 lei sau poate si mai ieftin!

4 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Eu îţi indic mai bine să mergi la un magazin de bijuterii. În spitalele noastre, numai igienă sau ustensile cu adevărat sterile nu mai găsim. Magazinele acestea sunt dotate bine, iar metoda pistolului este mult mai puţin dureroasă pentru copil. În plus vorbim de câteva secunde, atât durează operaţiunea cu pistolul. Cu acul de seringă doare mai tare, durează mai mult, iar cercelul se bagă imediat după ce urechea a fost deja înţepată şi gaura e proaspătă ceea ce rezultă la durere, posibilitatea de infecţie, etc.

Cu pistolul, gaura se face practic cu cercelul, deci durerea e aproape insesizabilă, şi doar pentru câteva secunde. Cerceii sunt speciali, sterili, de la ei. Nu se vor scoate timp de 2-4 săptămâni, până se vindecă gaura.
Şi nu, nu contează ce vârstă ai ca să îţi dai găuri cu pistolul. De fapt, la cei mici e mai indicat şi mai sigur.

| Angiutssa a răspuns:

Mai bine la un magazin de bijuterii.Si eu mi-am facut 2 gauri cu pistolul, pot sa spun ca nu a durut mai deloc, nu seamana cu o intepatura normala de ac si dureaza foarte putin.Doua gauri costa in jur de 20 lei.Inca un avantaj este faptul ca gaurile facute cu pistolul sunt mai micute, nici nu se compara cu gaurile imense facute cu acul de seringa. Daca alegi sa ii faci cu pistolul, cercelul medicinal trebuie tinut cam 2 saptamani(cum a zis si @Ruxy), dar eu l-am scos dupa o saptamana si nu am patit nimic.In fiecare seara(cateodata si dimineata) gaurile trebuiesc dezinfectate, iar cercelul trebuie rotit putin(ca sa nu se lipeasca).
Multa bafta! Sa-ti traiasca fetita.

| Ysha a răspuns:

Pai, eu mi-am facut gauri si cu seringa foarte foarte dureros si cu pistolul care a fost o nimica toata se ia cercelul si se pune in pistol apoi pac si a intrat iar apoi celalalt si nu e foarte scump

| Ruxy_1706 a răspuns:

Buna. Atunci cand se vor da gauri cu pistolul de gaurit cercelul este direct introdus in pistol si se va introduce imedit in lobul urechii, nu se va pune separat dupa ce sa facut gaura. Cercelul pus va fi un cercel medicinal care va fi tinut in urechi aprox. 2 saptamani. Bineinteles regulile de igiena fiind respecate. Sper ca am fost de ajutor.