| εмiLч97 a întrebat:

Buna happy
Este adevarata chestia cu pasta de dinti, ca daca o aplici pe cosuri dispar?
Daca da, ce chestii naturiste pentru a disparea cosurile aveti?

15 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Trebuie sa iei 350gr. de miere, 150gr. aloee de cel putin 3 ani, 150gr.lamaie.Aloea si lamaia le treci prin masina de tocat carne.Intrun borcan cu capac filetat amesteci toate ingredientele si mesteci zilnic timp de 10 zile. Dupa aceia seara inainte de culcare dai pe fata si asteptei sa se usuce. Dimineata te speli pe fata numai cu apa rece si sapun.Borcanul se tine la frigider.Bafta!

| IoanaTempah a răspuns:

Nu cred ca este recomandata folosirea pastei de dinti pentru cosuri pentru ca pasta de dinti contine flour care nu cred ca este indicat pentru tratarea acneei. Incearca Masca cu argila ( argila cosmetica ) : Se recomanda oricarui tip de ten, este foarte utila si nu costa deloc mult. Aceasta masca usuca tenul si lupta impotriva acneei. Pentru tratamentul acneei se amesteca doua lingurite de argila cu cateva picaturi de apa plata sau apa de la robinet pana se obtine o pasta. Se amesteca cu o lingura de lemn sau ceramica iar bolul in care facem compozitia trebuie sa fie de sticla. Dupa ce am obtinut o pasta se intinde pe fata, evitand zona ochilor si se asteapta sa se usuce, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Se procedeaza la fel si pentru ten normal, dar in loc de apa folosim suc de morcov, telina, pepeni, piersici, lapte, ulei de masline si smantana pentru a hidrata tenul, iar pentru tenul gras se amesteca cu suc de citrice rosii sau struguri. Pentru tenul gras se face o cura de 7 zile de masca cu argila si apa de la robinet, iar pentru celelalte tipuri de ten de 3 ori pe saptamana. Argila se cumpara de la farmacine este la plicuri iar un plic e cam 1.50 lei.

Sper ca te-am ajutat >big grin

| Roxett a răspuns:

Da, pasta de dinti este buna pentru cosuri pentru ca le usuca.

Alte tratamente naturiste pentru cosuri:

1. Poti sa folosesti o lamaie pe care o storci si cu sucul obtinut te dai pe fata si lasi sa actioneze cat mai mult timp.

2. Poti folosi otet de mere pentru a grabi uscarea si vindecarea cosurilor.

3. Deasemenea, mastile cu argila sunt bune (iti faci masca de argila pe care o tii pe fata in jur de 30-45 de minute) pentru ca usuca bine fata, iar pe un ten uscat nu apar cosuri.

4. Poti sa te ungi pe fata cu bucatele de usturoi taiate felii. (acest remediu este foarte bun si sigur de scapa de cosuri).

5. Poti sa-ti faci o masca formata din miere de albine si niste scortisoara. Le adaugi intr-un recipient, le amesteci pana obtii un amestec omogen, apoi il aplici pe toata fata (ajuta nu numai pentru cosuri, ci si pentru catifelarea si uniformizarea pielii). Asta cu miere si scortisoara te scapa 100% de cosuri. Incearca sa stai pe fata cu acest amestec de dimineata pana seara (sau cat poti de mult).

6. Exista plasturi la farmacie cu care poti acoperi cosurile mari.

7. Poti folosi un sapun sau o crema cu sulf sau cu alte ingrediente speciale pentru asta...intreaba la plafar de creme, geluri pentru acnee, unele sunt bune (acum depinde de tenul fiecaruia).

8. Poti sa-ti faci ceai de musetel cu cate sa te dai pe cosuri.

9. Foarte bun pentru cosuri mai este si Zynerit, dar este cam scump, in jur de 30 de lei. (dar daca ai prescriptie de la medicul de familie, poti sa-l iei gratis de la farmacie).

10. Poti sa te dai pe fata cu spirt sau sa te freci cu pasta de dinti, ca astea usuca cosurile.

Incearca sa nu folosesti un singur tratament, alterneaza 2-3 tratamente. In acest ritm in aproximativ 2 saptamani scapi de cosuri.

| Gabiii a răspuns:

Pai in primul rand pasta de dinti arde! Te va ustura fata daca te dai cu ea!
uite niste remedii:

http://gabytza-rozz.blogspot.com/2011/07/masca-cu-argila.html

http://gabytza-rozz.blogspot.com/......miere.html

http://gabytza-rozz.blogspot.com/2011/07/masca-cu-miere-si-aspirina.html

uite daca ai tenul gras (si asta poate fi o cauza a cosurilor!;))

http://gabytza-rozz.blogspot.com/2011/08/remedii-pentru-tenul-gras.html

| criisz a răspuns:

Mie nu mi-au disparut de la pasta de dinti... Pasta de dinti usuca putin cosul, dar doar atat. Poti aplica sucul de lamaie pe tenul curat, are rolul de a-l curata, asemenea ceaiului de musetel. Poti incerca crema de galbenele si propolis de la plafar, este putin mai grasa dar o aplici seara inainte de a te pune la somn ( eu cu ea am scapat de cosuri).

| Fineness a răspuns:

Pentru cosuri sunt mai multe remedii:
-te dai cu miere pe cosuri
-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-amesteca sucul de mere cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie! Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri, ele se pot inflama!
Asadar, nu mai incerca asemenea tratament!

Important! Daca ai breton si pe frunte iti apar nonstop cosuri suparatoare, poate fi de vina bretonul!
Sfat:Ori iti speli parul zilnic, ori iti prinzi bretonul pe spate!
Sper ca te-am ajutat!

| Naoa a răspuns:

Pasta de dinti usuca cosurile. Am mai auzit pe cineva ca pune o feliuta de lamaie pe cos si ii trece ( nu stiu ce sa zic de asta). Alte metode naturiste nu mai stiu.

| bubbles_6003 a răspuns:

Partial adevarat...dar s-ar putea sa te iriti. Mai bine pui aspirina, o pisezi si apoi o aplici pe cos. A doua zi roseata va trece la fel si inflamatia happy

| DraGfirE a răspuns:

Stoarce o lamaie intr un pahar mic si ia-ti vata si cu vata o bagi in zeama de lamaie si dupa aia dai pe fata dar inainte de asta trebuie sa te speli pe fata si inainte culcare si nu trebuie sa te stergi pe fata dupa ce ai dat eu am avut aproape toata fata cu cosuri acum numai am nimic:X...nu am folosit nici-o crema doar zeama de lamaie e ff buna.[FUnda]

| teodem a răspuns:

Pasta de dinti ajuta dar ft putin, eu folosesc o crema de la farmacie de la doctor taiss ajuta garantat, e miraculoasa, cosul iti trece peste noapte si nu e tare scumpa.incearca sa o gasesti

| alyxuta5 a răspuns:

Da am auzit de treaba asta cu pasta de dinti dar nu stiu cat de eficienta poate fi.
Prietenul meu a incercat cu comprese de ceai rece de busuioc si i-au mai disparut:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de fiecare tip de ten in parte. Daca-ti doresti sa folosesti remedii naturiste, cele mai eficiente sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea, mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere, deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.
Cel mai bun tratament pe care l-am folosit si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt.Il poti folosi si tu,dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine, lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor).In cazul in care dermatologul nu-l va considera potrivit pentru tine, iti va recomanda el ceva.

| Ann_9822 a răspuns:

Hei!happysi eu am cosuri...folosesc zineryt dimineata; skinoren seara; si darda dupa amiaza... daca nu iti trece ai putea sa iei pastilele roaccutane dar sa le iei dupa ce mananci:*

| Alexik a răspuns:

Si eu am auzit despre acest mit cu pasta de dinti.Dar nu este adevarat.Eu am vorbit cu doctorul meu de familie si mi-a spus ca pasta de dinti nu te ajuta sa scapi de cosuri.