| hiseu a întrebat:

Este in regula sa folosesc un sampon pentru parul gras si balsam pentru parul uscat in acelasi timp?
Parul meu este gras, eu fiind predispusa la acnee, dar este si uscat, deoarece am fire despicate. Presupun ca asta inseamna mixt?
Oricum, asa este si tenul meu. Ce sa fac? Le pot folosi pe ambele sau se poate intampla sa-mi irit scalpul?
PS: Ma gandeam sa folosesc sampon si balsam de la Marseillais.

Răspuns Câştigător
| Blidaru_Cosmina_1997 a răspuns:

Foloseste ce sampon vrei pe radacini, lasa spuma sa curga la clatire pe toata lungimea parului, apoi foloseste balsam la varfuri sau de la jumatatea intregii lungimi spre varfuri. Niciodata balsam pe toata lungimea parului, balsamul ingreuneaza firul de par si ii taie tot volumul.
Asta daca nu ai un par extrem de voluminos. Dar daca duci lipsa de volum nu pune balsamul si pe radacini, plus ca doar se va ingrasa mai repede in cazul asta.

2 răspunsuri:
| kopli a răspuns:

Parul nu se despica pentru ca este uscat. Poate fi agresat cu anumite substante sau cu placa.
Foloseste samponul care ii face bine. Balsamul, de regula inmoaie firul de par.

| anamariarot a răspuns:

Le poți folosi pe ambele, pentru că balsamul nu îl aplici la rădăcină, adică de unde începe părul să se îngrașe. De asemenea, să știi că de firele despicate nu scapi decât cu foarfecele...