| skriil a întrebat:

Buna fetelor! Cum sa ai un ten curat mereu, luminos si frumos? Recomandati-mi produsele bune de ingrijire pentru ingrijirea de dimineata, seara si saptamanala. Funda. kiss.

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

In principiu, trebuie sa iti demachiezi tenul de 2 ori pe zi, dimineata si seara (niciodata sa nu dormi machiata!) sa folosesti crema hidratanda minim odata pe zi (exista si pentru noapte si pentru zi), sa iti exfoliezi tenul odata pe saptamana (de maxim 2-3 ori daca e gras) si eventual sa folosesti o masca tot odata pe saptamana. Lotiunea tonica dupa demachiere se foloseste doar daca ai tenul cu excess de sebum. Iar daca ai probleme mai serioase de exemplu acnee sau cuperoza sa faci o vizita medicului dermatolog.
Ca marci mie de exemplu imi plac produsele de la Garnier.

| Annaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns (pentru BiuL):

Buna.
Tu de exemplu, ce masca folosesti?
Si cum iti exfoliezi tenul?
Ca habar n-am.
Am citit pe net atateaaa masti, si nu pot sa ma decid.
P.S : am tenul putin cam gras.

Si am 14 ani, iar fruntea mea e putin mai problematica.
Niciodata nu e curata, curata!

| BiuL a răspuns (pentru Annaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Eu masca nu folosesc, dar poti sa iti faci acasa din ingrediente naturale (gasesti pe net multe retete, inclusiv pentru tenul gras) iar exfoliant, eu am ceva tub albastru de la DM, gasesti in orice supermarket sau magazin de cosmetice diferite exfoliante. Il aplici pe fata umeda, precum o crema si masezi cu miscari circulare sa zicem un minut apoi te clatesti cu apa calduta.
Exista si masti din acelea montagne jeunesse in majoritatea supermarketurilor, le poti folosi, lumea zice ca sunt bune.
Acuma na nu trebuie sa exagerezi, eu masca nu folosesc si de exfoliat m-am exfoliat rar vara asta pentru ca am vrut sa pastrez bronzul cat mai mult laughing depinde ce probleme ai tu. Totusi demachierea inainte de culcare e sfanta si o crema hidratanta mai ales ca acum vine vremea rece.

4 răspunsuri:
| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Farmec a răspuns:

Iti recomandam tonicul hidratant (http://farmec.ro/produse/ten/tonic-hidratant-13.html) si crema hidratanta (http://farmec.ro/produse/produse-la-promotie/crema-hidratanta-15.html) din gama Gerovital Plant.