| Carla_2571 a întrebat:

fetelor! La 12 ani v-ati machiat? Adica nu doar cu gloss.Ci si cu rimel, fard de pleoape etc.Tot timpul sau doar la ocazii? Toate rasp. vot si cel mai bun funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu folosesc machiaj si am 12 ani. Prefer frumusetea naturala pentru ca iti da un aer mai elegant si firesc, arata super si daca folosesti produse pe baza de fructe si legume. Totusi daca vrei te poti machia la ocaziile speciale, pentru ca de multe ori un strop de make up iti da acel ceva misterios si stralucitor care te face sa radiezi.
NU e ceva nebunesc sa te machiezi la 12 ani, putin fard aici si rimel pe dincolo poate arata fabulos in combinatie cu vestimantatia perfecta si cu coafura adecvata. Totusi, arata mai bine si este mai sanatos sa fii naturala, arata super daca stii sa-ti scoti in evidenta fata cu o coafura sau cu un pandantiv ( ceva care sa atraga atentia ); poti merge pe un stil country, ceva geometric, fructe si legume ( arata super ) sau pur si simplu un stil funky sau urban ( in crizele de timp )
Machiajul nu e obligatoriu! E adevarat ca unii arata mai bine cu machiaj, dar vezi daca nu cumva te avantajeaza modul natural;) De asemenea, daca consumi fructe multe si legume, vei parea mai hidratata si vei radia, datorita vitaminelor si proteinelor care se gasesc in ele. Este decizia ta ce faci! Te pop :*
PS: uite cateva site-uri despre cum sa obtii o frumusete naturala
http://www.topsanatate.ro/......22529.html

http://www.femei-moderne.ro/......,4349.html

http://www.ziare.com/articole/frumusete+naturala

Sper ca te-am ajutat :). fundita;))? PLs :*

23 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ei nici chiar așa, de la 12 ani!
Pa, pa.

| candydream a răspuns:

La 12 ani foloseam glos transparent si putina pudra sidefata.

| Bianqita a răspuns:

Cam de la 12 ani foloseam rimel si balsam de buze.Am 18 curand si inca nu ma inteleg bine cu fardul de pleoape nici macar pentru. ocazii, asa ca raman la rimel si tus.

| ledzeppelin a răspuns:

La 12 ani foloseam doar gloss si la ocazii foloseam rimel.Atat.La 12 ani fata inca este curata.nu iti trebuie machiaj.

| Lala20 a răspuns:

Nu. Doar la ocazii! Mai bine nu incerca sa pari asa matura si "cool" la varsta asta, relativ mica! Si daca insisti, fa un machij discret, putin rimel si fard discret- roz deschis, albastru deschis etc. Gloss-ul e acceptabil! Funda?!

| TeooTeo a răspuns:

De obiciei ma machiam la ocazi speciale
la scoala decat cu rimel si gloss
p. s:am 12 ani

| AikkoxD a răspuns:

Buna. Eu la 12 ani nici nu stiam ce e ala machiaj. Glumesc.
Nu ma machiam absolut deloc. Mai pe la 14 ani am inceput sa-mi dau cu putin rimel, si mai tarziu cu pudra.
Acum folosesc doar fond de ten, pudra, rimel si un gloss. Nici vorba de fard de pleoape sau creion de ochi. In plus, la scoala/liceu este interzis machiajul strident.
La ocazii, recunosc, ma dau cu creion dermatograf, sau cand mai fac poze.

| Carlaaa a răspuns:

TRebuie sa recunosc ca atunci cand vedeam toate prietenele mamei si pe mama ca se machiau, imi doream si eu nestiind ce fel de consecinte poate avea.
Indiferent de unde sunt produsele cosmetice, tot farduri sunt. Nu vreau sa fiu ridicola spunandu-va voua celor mai mici sa nu va machiati, pentru ca nu ma veti asculta...
Va dau un sfat : nu va machiati de acum, pentru ca veti ajunge,, dependente" de machiaj... Mai ales ca acum apar semnele pubertatii si veti simti nevoia sa le mascati.

| SunshineGirl a răspuns:

Da, e ok sa te machiezi dar nu exagera. Putin rimel si fard sunt de ajuns pentru varsta ta. Nu incerca sa pari mai matura folosind prea mult machiaj, pentru ca nu e nevoie. :*

| HardcoreCountry a răspuns:

Da, dar nu foarte exagerat. Putin rimel, dermatograf si foarte rar fard de pleoape. Gloss sau ruj nu, fiindca nu suportam sa fiu "unsuroasa" pe buze.

| aRiianaa a răspuns:

Doar ocazii. Pentru varsta de 12 ani, gloss ajunge :*

| xoxopink a răspuns:

Am vazut foarte multe fete de 12 ani machiate. Eu consider ca sunteti inca foarte mici si o sa va stricati pielea, o sa va apara riduri mai tarziu si e naspa. Te poti machia la ocazii dar nu foarte extravagant ca esti mica deocamdata. Te poti da cu putin rimel si aplici putin fard pe pleoape cu culori deschise, preferatele tale: roz deschis, mov spre roz, etc.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Diana3 a răspuns:

Doar la ocaziihappy

| zapa1 a răspuns:

Buna Ioana
nu, nu m-am machiat la 12 ani...consider ca ai/am tot timpul din lume sa o fac
daca te/ma machiez de la 12 ani ce o sa mai fac cand o sa am nevoie de machiaj pentru a acoperii defectele?

| smashedblackfox a răspuns:

Eu am 15 ani si nu imi place sa ma machiez...doar uneori, cu rimel si creion, dar in rest nu
si la 12 ani nici nu stiam eu de asa ceva laughing
eu zic sa mai astepti putin, pentru ca o sa arati ca naiba mai tarziu...iti strici tenul degeaba...

| Diamond_1649 a răspuns:

De pe la 13 ani am inceput sa folosesc rimel, gloss-ul nu ma avantajeaza. Asta cand ieseam cu amicii undeva. La scoala nu.

Acum am 14 ani si ma machiez strident cand ies prin vreun club sau ceva, de obicei imi fac smokey eyes. La scoala insa nu folosesc deloc pentru ca nu am nevoie. Iar cand ies cu amicii undeva ziua, rimel si balsam de buze.

Mie imi sta mai bine data doar cu rimel si balsam de buze decat cu ochii fumurii. Prima ma face mai copil iar la 14 ani ai mei sunt destul de copil nici nu vreau sa par mai mare. Iar acum ai sa zici ca dc imi mai fac ochi fumurii. Pentru ca in club e intruneric destul si vreau sa fie o diferenta fata de toate zilele. Chiar daca merg in cluburi sa stii ca ma tin de scoala si incerc sa fac totul cat mai bine posibil iar asa iti urez si tie. Sa nu neglijezi scoala pentru distractie. Iar machiajul mai poate astepta mai mult la ocazii. Eu una la scoala nu folosesc nimic, chiar daca poate uneori ar fi nevoie.:*

| SpuFF a răspuns:

Pai eu sincer nu ma macheam mereu. Pentru ca la scoala nu am de ce. Nu prea imi place sa fiu data cu o tona de fard si rimel...La ocazi speciale ar fi suficient, sau doar acasa ca sa exersez ceva nou sa stiu daca imi sta bine, sa imi fac la urmatoare ocazie... Fardul si fondul de ten sunt mai folosite la mine, mie imi plac genele mele si nu folosesc rimel deocamdata.happy

sper ca te-am ajutat. pupicioi

| Girl_5668 a răspuns:

Am inceput pe la 15

| ioanagirl a răspuns:

Da ma machiez dar nu tot timpul dar nu cu fard de pleoape ci doar cu gloss si rimel.Si am 12 ani.toate fetele se maturizează la un moment dat si simtim nevoia sa ne machiem si sa aratam cat mai bine dar nu ar trebui sa exageram si sa ne machiem atat cat trebuie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-am machiat pentru ca la varsta asta sunt prea mica...sunt naturala asa cum sunt nu vreau sa fiu "falsa". nu cred ca merita sa-ti strici fata pentru toate produsele astea. kle poti folosi mai incolo la 17, 18 ani, dar ACUM esti naturala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BUNA! eu folosesc doar gloss si foarte rar rimel.nu folosesc fond de ten si nici pudra. fardul de pleoape doar la ocazi speciale!

| Loonathicc a răspuns:

Sincer, eu ma machiez de la 10 ani(acum am 12). Dar ocazional pentru. ca la scoala nu stiu daca am voie.

| Brunetsica a răspuns:

Pai eu am 12 ani si ma machez mai mult la ocazii si cand ies cu prietenii la un suc sau ceva