| fixy a întrebat:

Buna ii voi fi foarte recunoscatoe celui care imi va spune cum sa-mi fac o masca acasa.pentru balulu de revelion merci mult happy

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Moi bucățele de hârtie și faci din bucățele de hârtie muiată și clei masca, o vopsești și apoi o dai cu lac.
Pe partea interioară trebuie să faci ca o statuie din argilă, un chip de om apropiat de chipul tău și este negativul de la mască și trebuie dat cu lac, peste lac dai un strat de pap -făină cu apă care se face ca un lipici și lași să se usuce și iar dai cu mălai, și apoi cu mult lac. Că trebuie să desprinzi masca din hârtie de statuie.
Dacă te pricepi cât de cât la sculptură, faci din ipsos un negativ și apoi tot din ipsos un al doilea pozitiv, și pe ăsta îl lăcuiești.
Caută și pe net cum trebuie făcută o mască, poate găsești o soluție mai ușoară, că asta cu bucățele de hârtie muiate și lipite înseamnă ceva muncă.

| MMihai a răspuns:

De fapt, masca de bal nu trebuie să acopere toată fața, o faci din material gen catifea sau din orișice cârpă mai aspectuoasă, o prinzi cu șnur și gata.

| Alexalice10 a răspuns:

Poți sa cumperi o masc albă, simpla, dacă gasesti, sau dacă nu decupezi una din plastic, dacă poți, sau din carton. Si apoi ii faci 2 gauri si legi un snur. Pt decoratii, folosesti acuarele sau vopsea, sclipici sau machiaj, ii pui strasuri, pene dacă ai si cam atât. Succes!