| DiaMrrr a întrebat:

Imi puteti spune va rog marcile eului liric si niste exemple?

Răspuns Câştigător
| Loli1xx a răspuns:

Buna! pai sunt multe din care poti alege [ daca trebuie sa fie o argumentare restransa ] :
MARCILE LEXICO-GRAMATICALE verbe si pronume de persoana I si a II-a, singular sau plural; adjective pronominale posesive pers. I sau a II-a, sg. sau plural; interjectii; exclamatii sau intrebari retorice, si semne specifise [ semnul intrebarii, semnul exclamarii, sau punctele de suspensie ]
ELEMENTELE DE PROZODIE ALE EULUI LIRIC: rima ( imperecheata, incrucisata, imbratisata, sau versul alb ), ritmul ( iambic - pe a doua silaba; si trohaic - pe prima silaba); masura versurilor
FIGURI DE STIL SI IMAG. ARTISTICE: aici explici doua sau trei fig. de stil [ epitete, personificari, metafore, comparatii )

7 răspunsuri:
| Dahliaa a răspuns:

Autorul isi exprima gandurile, sentimentele in mod direct prin intermediul limbajului conotativ(expresiv). zici despre concordanta dintre planul exterior obiectiv si planul exterior subiectiv etc
formele pronominale, verbe la persoana 1 si a 2-a sg si pl, prezenta enunturilor exclamative si interogative...etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric și poate fi identificat la nivelul mărcilor lexico-gramaticale: verbe și pronume/adjective pronominale la persoana I sau a II-a (eu, mi, imi, mea, cant, vreau etc).

| BubblesWorld a răspuns:

Marcile lexico-gramaticale ale eului liric sunt:verbele și pronumele personale/posesive la persoana I sau a II-a (eu, tu mi, imi, mea, cant, vreau, sti etc) si interjectiile cu valoare afectiva (ah, of, eh, vai etc)

| Dilaa98 a răspuns:

Prezenta eului liric este indicata cu ajutorul marclor lexico-gramaticale.Acestea sunt indicate de pronume personale la persoana I si a II-a (eu,tu,noi,voi,mie,voua, ne- etc.), desinentele verbelor(mergeam, ai fost etc.), dar si ptin puncte de suspensie.

| FashionDream a răspuns:

-verbele si pronumele de persoana I si a II-a
-figuri de stil
-imagini artistice
-sentimentele autorului
verbe de persoana 1 (plec, mananc, cant)
verbe de persoana a 2-a ( pleci, mananci, canti)
pronume de persoana 1 ( eu, mine, mă, m)
pronume de persoana a 2-a ( tu, tine, te, -t)
Figuri se stil: epitet, metafora, comparatia, enumeratia, personificare, repetitia, hiperbola, antiteza.
Exemple:
epitet: valuri inspumate, cer senin...
metafora: regina noptii ( se refera la Luna), minge de foc (se refera la soare)
comparatie: alba ca zapada, rosie ca marul, rece ca gheata
enumeratie: (enumeri ceva): rosu, galben, albastru....etc.
personificare:padurea vorbeste, copacul plange
repetitie: fata frumoasa, frumoasa
hiperbola:,, Si barba din stanga-i ajunge la cer
Si Voda-i un munte,,
Imagini artistice:
Imagini vizuale: Cade o frunza...
Imagini auditive: Sunetul apei se auzea pe fundal...
Imagini olfactive:miroase a paine
Imagini cromatice: Floarea rosie...
Imagini tactile:Andrei a pus mana pe carte.
Sper ca te-am ajutat!

| Kasia a răspuns:

Verbe la persoana 1 si pronume la persoana 1.

| TudorIonescu1988 a răspuns:

Figuri de stil
verbe pers I si II
imag. artistice
sentimentele autorului