| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna! Intrebare mai mult pentru fete/femei:
La mine in sat sunt o gramada de fete care fac unghii semipermanente sau cu gel,si ma gandeam ca poate m-as apuca si eu de asa ceva,pentru ca acest tip de manichiura e foarte cautat in zilele astea. Am multe colege din clasa care isi pun unghii la respectivele fete si sunt foarte multumite de rezultat,am vazut si eu ca arata foarte bine unghiile, eu fiind mai pretentioasa de fel.
Sora mea facea si ea unghii cu oja semipermanenta pe la apropiati si colege prin clasa a 8-a si liceu,insa s-a lasat din cauza lipsei de timp. Au ramas insa lampa UV si cu alte chestii,insa oja s-a invechit.
Acum as vrea si eu sa ma apuc,dar problema e ca nu sunt foarte talentata,nu prea ma pricep la modele complicate. As vrea totusi sa am un pret mai accesibil(asta daca o sa fac si la persoane random din sat),ca asa celelalte au niste preturi cam prea mari.
Ce ziceti,ar merita sa incerc?
Va rog,fara raspunsuri de genul: "oricum nu o sa vina nimeni la tine din atatea fete", "la varsta ta ar trebui sa iti vezi de scoala, nu unghii" si "faci asta doar pentru bani".
P.S: am 15 ani.

3 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Poți încerca. Dacă ai câteva cliente acestea vor aduce mai multe cliente.

| CalinaXandra a răspuns:

Dacă ai talent și îți place, poți sa te perfecționezi cu un curs. Apoi continui cu alte cursuri și cu siguranță le vei tăia pe consătenele tale. Dă mai bine sa ai o diploma și sa îți amenajezi un spațiu cochet pentru chestia asta. Și în caz de vreun control, ești autorizata sa faci genul acesta de lucrări.

| IXIAlinIXI a răspuns:

Salutare, Nu iti fa griji in legatura cu experienta, experienta se dobandeste in timp. Recomand sa gandesti un model de business putin diferit, eventual sa cumperi Tipsuri si sa construiesti modelele pe ele. Adica Press On Nails. Sunt multiple avantaje, doar trebuie sa stea sa le masori unghia si dupa te duci direct la ele sa le lipesti, economisesc si ele o gramada de timp. Nu mai zic cat de nociva este lampa UV pentru piele, daca nu vor sa aiba degete uscate sau chiar cancer de piele trebuie sa evite sa stea cu mana sub lampa UV. Sau macar sa foloseasca o crema spf inainte.
Plus ca press on nails tin si cativa ani si le dai jos si le pui cand doresti in functie de stil.
Vinzi o pereche cu 100 de lei la inceput cat sa iti acoperi costurile si pe masura ce vine clientela le tot cresti pretul cu 50 de lei si faci modele tot mai complexe 3D in relief.

Bravo pentru idea de a avea un business propriu si daca comenteaza vreun cretin, ignora-l! Succes!

| Animeforlifee9921 explică (pentru IXIAlinIXI):

Multumesc!
Da, intr-adevar, am auzit ca lampa UV e daunatoare.