| fratiikaramazov a întrebat:

Intrebare pentru fete: ce sa fac ca sa am un ten frumos? cu o culoare uniforma si fin? Nu vreau sa folosesc machiaj, vreau ceva natural, ca sa scap de pistrui, puncte negre cosuri etc. Ceva idei?

Răspuns Câştigător
| adorciocolata a răspuns:

La fel de inestetice ca si cosurile, punctele negre se instaleaza foarte confortabil pe cele mai vizibile zone ale fetei (nas, frunte), care de altfel sunt si cele cu tendinta mare de ingrasare, din pricina secretiei mari de sebum. In aceste zone, porii devin mai dilatati si absorb mult mai usor impuritatile, dand nastere acestor puncte negre.

Un prim pas in lupta cu ele il constituie prevenirea: spala-ti in fiecare zi fata cu ajutorul unui sapun sau a unui lapte demachiant adaptat tipului tau de ten. O data pe saptamana, este indicat sa iti aplici si un gomaj sau chiar un peeling chimic (in cazul in care tenul este excesiv de gras), intrucat acestea iti curata in profunzime tenul si te ajuta sa previi aparitia unor noi puncte negre.

La fel de bine, poti sa ti le scoti chiar tu, doar daca tii cont de anumite reguli de igiena: trebuie sa te speli bine pe maini si sa iti dezinfectezi zona inainte si dupa. Daca nici acest procedeu nu functioneaza, nu e cazul sa insisti! Mai bine este sa mergi la o cosmeticiana sau chiar la dermatolog, pentru o curatare profesionala a fetei.

3 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Pentru a avea un ten frumos si sanatos, trebuie sa aplici cateva reguli de baza:
Pasul 1: Curatarea
Indeparteaza usor machiajul si impuritatile, fara a lipsi pielea de substantele vitale. In acelasi timp, sunt indepartate celulele moarte ale pielii si excesul de sebum, pentru a stopa aparitia impuritatilor. Ideal pentru curatarea zilnica este folosirea unui de gel special de curatare.
Pasul 2: Tonifiere
Indeparteaza asperitatile pielii si mentine echilibrul natural de hidratare a pielii. In acelasi timp, lotiunea tonica da tenului un aspect radiant. In functie de produsul folosit, tenul este fie calmat, fie improspatat si pregatit in mod ideal pentru urmatorul pas de ingrijire.
Pasul 3: Hidratare
Ofera tenului hidratarea de care are nevoie si previne uscarea acestuia, stabilizand echilibrul sau natural si protejandu-l impotriva influentelor externe. Daca doresti mai multa hidratare, atunci cele mai potrivite creme sunt cele pentru ingrijire activa. Contin ingrediente aditionale pentru regenerare, improspatare si protectie. Folosirea cremelor de zi si de noapte adecvate pentru fiecare tip de ten ajuta la mentinerea aspectului sanatos al acestuia, pastrandu-l catifelat si suplu.
Ar fi trebuit sa specifici si ce tip de ten ai (uscat si sensibil, normal si mixt sau mixt cu tendinta de ingrasare) pentru a-ti spune ce trebuie sa folosesti. happy

| fratiikaramazov explică:

Am tenul mixt

| adorciocolata a răspuns:

Tenul normal si mixt

Are nevoie de multa hidratare. Pentru ca tenul sa aiba prospetime pentru intreaga zi, procesul de curatare trebuie sa nu afecteze echilibrul natural al pielii.
Pasul 1: Curata-l cu Gel de Curatare Revigorant
Indeparteaza machiajul, impuritatile si excesul de sebum, revigorand si regenerand tenul in mod vizibil.

Pasul 2: Tonifica-l cu Lotiune Tonica
Purifica in profunzime porii si regenereaza pielea cu vitamine si extract de alge. Pentru o tonifiere profunda, intr-o clipita.

Pasul 3: Hidrateaza-l cu Crema Hidratanta de Zi
Doresti o ingrijire perfecta a tenului pentru intreaga zi? Nimic mai simplu. Acest produs zilnic de ingrijire ajuta la mentinerea echilibrului natural de hidratare a tenului tau, in timp ce pigmentii de matifiere previn stralucirea nedorita a tenului in zona T.
Incearca produse de la Nivea Visage sau poti folosi gel de curatare si lotiune tonica de la Gerovital Plant si o crema hidratanta. Sau incearca gelul de la Nivea all in one.