| FionaFlower12 a întrebat:

Mă interesează la ce vârstă e bine să incepi să te vopseşti? Pentru că am 13 ani şi aş vrea sa ma vopsesc cu şampon colorant şi vreau să ştiu daca este vreo problemă, şi nu fac un obicei din a mă vopsi. Eu am părul şaten si vreau să mă fac roşcată dar nu un roşu intens. Şi ce şampon colorant îmi recomandati?

12 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Îți recomand să nu te vopsești deoarece părul tău o să aibă de suferit. O să îți cadă foarte multe fire și părul o să capete un aspect foarte urât mai ales la vârfuri.
Vopsitul părului se recomandă după 25 de ani în sus, încă nu albești în cap.

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Ce e natural eu zic ca e mai frumos, si mai calitativ.Iti sugerez sa nu te vopsesti, si sa iti lasi parul asa cum este, e mai bine.Fiecare corp este altfel, si reactioaneaa la substante diferit, nu cred ca te poate afecta in vreun fel ca te vopsesti, dar poti vorbi si cu un dermatolog.Sampon iti recomand Loncolor Trendy Colors da gasesti mai multe informatii pe DIVA HAIR.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

| FionaFlower12 explică (pentru SimpleIsCool):

Ok, mersi, stiu ca ce este natural e mai frumos dar vreau o schimbare si nu permanenta, de aceea nu ma voi vopsi permanent. Multumesc pentru raspuns!

| SimpleIsCool a răspuns (pentru FionaFlower12):

Bine,samponul este ok.
Peace!

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Vopseste-te linistita cu vopsea normala de par ca nu patesti nimic eu conosc multe fete care s-au vopsit si la 12 ani si n-au nimic.Nu stiu exact cum se numesc vopselele incearca si tu la diferite magazine de samponuri etc poate ai noroc si gasesti ce vrei.Dar totusi nu te lua dupa ce spunem noi fa ce crezi tu decuviinta de exemplu daca unul dintre membri TPU iti recomanda ceva si apoi iti cade parul ce dracu faci?! Acu' serios fara gluma! Eu mai bine zic sa ramai cum esti cu parul natural nu-l mai imbalsama in cimicale si vopsele. Faci ce vrei! Funda daca crezi ca ti-am fost de folos

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Hey! Daca vrei sa te vopsesti cu sampon nuantator, e bine zic eu. Nu cred ca poti sa faci alergie, dar oricum trebuie sa faci testul acela. Si eu am folosit unul de culoare neagra si e destul de bun. Dar totusi nu-ti face o obisnuinta din asta. Daca nu vrei ceva permanent, mai bine nu. Daca vroiai sa fie permanent, era o singura data, si gata, dar asa numai cu sampon...Doar sa nu te obisnuiesti asa. Bye!

| FionaFlower12 explică:

Mltumesc pentru raspunsuri, si aveti dreptate dar totusi daca voi gasi ceva de calitate poate ca voi incerca, ma mai gandesc... multumesc oricum! happy happy

| FionaFlower12 explică:

Ok, chiar m-ati luminat si nu vreau sa ma mai vopsesc, aveti dreptate! Multumesc! big grin happy big grin happy :* :*

| blackyblack a răspuns:

Eu ti-as recomanda pentru inceput un nuantator, daca chiar vrei sa incerci o schimbare. Acesta se duce dupa 6-8 spalari si nu iti degradeaza asa de multe parul ( arde) ca si vopseaua, pentru ca nu are amoniac.

| FionaFlower12 explică (pentru blackyblack):

Ok, dar acum m-am razgandit poate cand voi creste mai mare voi incerca o schimbare, si acum ma mai gandesc ce sa fac sa ma vopsesc sau nu, nici nu stiu ce sa fac... inca nu m-am hotarat. Multumesc oricum! big grin

| alexiapetrovai a răspuns:

Buna! Sunt Alexia si am 12 ani.
EI....nu vreau sa te intristez dar vopseaua(chiar si cea nepermanenta)deterioreaza parul rau iar cand o sa crestem va arata ca naiba
In schimb daca vrei un nou look al parului poti sa optezi pentru sampoane sau balsame diferite
Te pup

| SimpleIsCool a răspuns (pentru alexiapetrovai):

Da,este adevarat, si eu am recomandat acelasi lucru, sa nu se vopseasca, dar daca totusi asta isi doreste, vopseaua este in mare parte naturala.
Peace!