| DestinyDD a întrebat:

Buna mai are careva de aici probleme cu caderea parului, pentru ca eu sunt disperata nu stiu ce sa mai fac, am parul lung dar cred ca pana la urma va trebui sa apelez la foarfeca.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Taie periodic din varfuri si foloseste un sampon pentru caderea parului sau poti sa faci un tratament[eu nu prea am incredere in tratemente]

| Piuliță a răspuns:

Sunt multe metode de combatere a căderii părului: de la uleiul de ricin combinat cu cel de măsline (se frecţionează scalpul cu acest ulei (maxim 30 de picături la o frecţie)), se lasă să acţioneze timp de 2 ore, apoi se spală cu un şampon vitaminizant (B5), un balsam fortifiant şi o mască nutritivă până la soluţie specială ChelStop, Revalid, etc.
Cauza poate fi una hormonală, pe fond se stres, lipsa vitaminelor şi sărurilor din alimentaţie (predomină alimentaţia gen fast-food, chipsuri, coca cola, etc.), vopsirea frecventă a părului, etc.
Pentru a vedea de ce natură este, trebuie să consulţi un medic dermatolog pentru un diagnostic diferenţial şi instituirea unui tratament corespunzător afecţiunii tale.
Multă sănătate.

| ApaMineralaPlata a răspuns:

Buna, aici sunt niste produse impotriva caderii parului:
http://www.vichyconsult.ro/......ii-parului

Poate treci printr-o perioada stresanta sau deprimanta, poate este consecinta unei operatii pe care ai facut-o de curand, sau a unei boli epuizante prin care ai trecut in ultimul timp. Parul poate sa-ti cada chiar dupa 4 luni de la evenimentul stresant dar se va reface dupa ce revii la o stare mai buna.
La 3 luni dupa nasterea unui copil e normal sa-ti cada parul din cauza hormonilor care au prlungit in timpul sarcinii ritmul obisnuit al cresterii parului.
Daca nu ai trecut prin una din situatiile de mai sus e bine sa consulti medicul endocrinolog cand observi ca iti cade foarte mult par. O disfunctie a tiroidei sau o tulburare in producerea hormonilor estrogeni si androgeni pot incepe chiar prin acest simptom. Deasemenea poate fi primul semn al lupusului sau o manifestare diabetica.
O cauza si mai simpla:
Porti mereu parul strans in coada sau codite? Iti faci permanent sau te vopsesti foarte des? Daca raspunsul e afirmativ, stii ce sa schimbi ca sa ai din nou un par frumos. Specialistii spun ca agresiunea provocata de cozile prea stranse poate cauza pierderea definitiva a parului denumita alopecie de tractiune.
Acelasi efect nociv il pot avea diversele masti si uleiuri speciale pentru ingrijirea parului daca sunt de proasta calitate. Nu persista in utilizarea tratamentelor cosmetice daca e evident ca nu iti fac bine.
Sper ca te-am ajutat cu ceva!

| HelloKitty88 a răspuns:

Hmmm...si eu am mai avut probleme cu caderea parului si iti recomand head and shoulders cu menta sau citrice si pantene.la mine a mers.Mi se mai desprind din cand in cand fire de par, dar nu ca inainte. Funda?