| lolandrutzza199 a întrebat:

Mi-a iesit de curand un ulcior la ochi si am auzit ca acesta poate sa iasa si din cauza ca am pus mainile murdare la ochi dar si din cauza fardurilor, creioanelor de ochi sau rimelului...Eu ieri am fost data cu un fard de pleoape dar il am de mult si nu mi- a mai aparut ceva de la el.Acum mi s-a spus ca tot ce a luat in contact cu ochiul trebuie aruncat ca sa fiu sigura ca nu e o bacterie in fard sau pe pensula de fard...dar imi vine greu sa cred pentru ca am de mult fardul iar pensula am luat-o noua.Imi poate spune cineva daca trebuie neaparat sa le arunc?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde ce inseamna de mult. Fardul de pleoape se poate folosi maxim 6 luni de la deschiderea cutiei, dupa care se arunca. De asemenea, in perioada in care este deschis trebuie pastrat in conditii corecte (la intuneric, la temperatura relativ constanta, fara contact cu aburul, deci nu in baie). Tu stii daca fardul tau de pleoape mai este valabil sau a fost pastrat in conditii corecte. Pensula trebuie aruncata, altfel vei face infectii de cate ori o vei folosi. E posibil ca ea sa fi fost de proasta calitate sau sigilarea ei sa fi fost incorecta si asa sa fi ajuns deja murdara la tine.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu trebuie sa le arunci. Probabil te-a tras curentul si de asta ti-a aparut.Nu e de la fard.

| kiri11 a răspuns:

Important este sa nu te mai fardezi pentru o perioada de timp. Aceasta problema de obicei apare din cauza frecarii ochilor cu mainile murdare sau poate ai dormit si nu te-ai demachiat... pot fi si alte cauze dar acestea sunt cele mai dese big grin

| Gunoi a răspuns:

Posibil da e mai bine să fii precaută dar depinde de tine laughing