| FunKyPunKyGirl a întrebat:

happy mi-am intins parul cu placa vreo 3-4 zile la rand iar acum e cam ars crying. Se va reface cu timpul de la sampon? sau ce as putea face sa nu il mai am ars?

P.S : Nu ma tund cheala laughing

Funda :*

14 răspunsuri:
| crisS a răspuns:

In primul rand renunta pentru un timp la placa sau la orice alta sursa de caldura (uscator de par, ondulator etc.)Incearca un sampon pentru par uscat sau pentru varfuri deteriorate care iti va hidrata parul ( gasesti in gama fiecarui producator)Totodata in astfel de cazuri ar fi buna si o masca cu ulei de masline. Aplici uleiul de masline pe lungimea firului de par evitand radacinile si lasi sa actioneze 30-60 min. apoi speli parul.

| anss23 a răspuns:

Nu mai folosi placa aşa de des, tunde-ţi puţin vârfurile şi foloseşte produse pentru păr degradat. Încearcă acest balsam de la Dove https://www.personalpharmacy.co.uk/......627007.jpg
Sau mai poţi cere de la farmacie ulei de ricin, şi el ajută la regenerarea părului.:)

| curioasa01 a răspuns:

Nu mai folosi placa vreo săptămână și folosește un balsam de păr, aplicându-l mai gros la vârfuri.

| R0011 a răspuns:

Paii. In primul rand renunta la placa, ondulator sau uscator de par. Daca vrei sa te indrepti foloseste mai intai un spray de protectie impotriva caldurii. Poti sa.ti cumperi niste masti pentru par degradat dar eu zic ca cel mai bun este uleiul de ricin pe care il poti lua de la farmacie si nu e scump. Il aplici cam de la mijlocul parului in jos si stai cu el cat poti de mult ( 4-5 ore) iar dupa te speli. Eu mi.am cumparat de la Taft ""heat protection spray"" pe care il folosesc inainte de a ma indrepta iar dupa ce ma indrept folosesc tot de la Schwarzkopf GLISS cu 7 uleiuri hranitoare care iti regenereaza parul.
Si mda. ma indrept destul de des iar parul meu nu e despicat deloc.:*

| FunKyPunKyGirl explică (pentru R0011):

Si cat ai dat pe ele?

| R0011 a răspuns (pentru FunKyPunKyGirl):

Am dat in jur de 15 lei pe fiecare. Nu sunt foarte scumpe. Eu una le.am luat de la Carrefour.:*

| piti77 a răspuns:

Nu este nevoie sa te tunzi cheala, in schimb, in functie de marimea "pagubelor", ar putea fi necesar sa-l tunzi un pic la varfuri. nu se va reface prea curand de la un sampon obisnuit. incearca sa folosesti un tratament special pentru par deteriorat. si daca vrei sa mai folosesti placa de par, neaparat cumpara-ti un spary pentru protectie termica pe care sa-l aplici inainte.

| Farmec a răspuns:

Iti recomandam sa folosesti samponul si masca pentru par degradat din gama Gerovital Plant Tratament (http://farmec.ro/produse/par/masca-pentru-par-degradat-80.html)

| FunKyPunKyGirl explică (pentru Farmec):

Se gasesc si in supermarket`uri?

| XoxoGosippGirloxoX a răspuns:

Foloseste balasamul Syos Repair, sau mereu inainte de a folosi placa da-te cu un spray de par tot Syos : tratament de para Syos. Asa fac si eu si nu mi-l ard deloc.

| Bbyah a răspuns:

Nu trebuie' sa te tunzi cheala doar sa mergi la coafor sa-ti tunda varfurile arse. daca ai mai mult par ars asta e trebuie' sa te tunzi (da' nu cheala) si de la sampon nu are cum sa se refaca da' poti sa mergi la farmacie sa intrebi daca ai vreo masca de par pentru varfuri arse

| kimalexa a răspuns:

Nu trebuie sa te tunzi cheala si doar sa te filezi un pic si sa-ti tai din varfuri